Otvorite “četvoro očiju”: Kasirka otkrila cake uz pomoću koji trgovine varaju kupce

19.04.2025. | 17:27

U ritmu svakodnevice, brzinsko trpanje artikala u vrećice i beskontaktno plaćanje na blagajni postali su standard.

Većina kupaca više ni ne zastane da pogleda šta im zapravo piše na računu – jednostavno, sve ide po automatizmu. No, taj automatizam ponekad zna doći s cijenom.

Iskusni radnici supermarketa priznaju da računi često nisu bezgrešni. Iako se u trgovinama u Njemačkoj poput Aldija ili Еdeke nastoji održati red, u haosu smjene i gužvi na blagajni, propusti su česta pojava. Jedna dugogodišnja kasirka, koja vikendom još uvijek uskače pomoći u Еdeki i nakon penzije, ispričala je za “Bild” s čime se sve kupci mogu (nesvjesno) suočiti.

Prema njenim riječima, razlike na računu nisu rijetkost, a ponekad kupci bez razmišljanja plate i desetak evra više nego što bi trebali.

Najveći problem? Ljudi vjeruju sistemu i ne provjeravaju detalje, prenosi “Feniks Magazin”.

Pet klasičnih grešaka koje vam lako promaknu

Dva puta isti artikl: Kad traka postane pretrpana, a artikli slični, lako se dogodi da isti proizvod bude skeniran više puta. Pogotovo kad kupac uzme više komada nečega, a radnik na kasi izgubi koncentraciju.

Pogrešno upisano voće ili povrće: Zlatni kivi umjesto običnog? Bio-banana umjesto obične? Ove sitne zamjene mogu vas koštati nekoliko dodatnih evra. Najčešće dolazi do pometnje s različitim vrstama paradajza, luka, grožđa i citrusa.

Otvaranje paketa sokova: Ako iz šest pakovanja uzmete četiri soka i ostavite ostatak na traci, kasa će, zahvaljujući bar kodu na originalnoj ambalaži, možda očitati cijeli paket. Rezultat – plaćate više nego što ste ponijeli.

Savjet iz prve ruke

Zbunjujući bar kodovi na mesu i siru: Manji dobavljači nerijetko unaprijed označe robu barkodom za skladište, a kad trgovina doda svoj kod – nastane pometnja. Ponekad se skenira pogrešan kod i tako vam na računu završi krivi proizvod, po pogrešnoj cijeni.

Zaboravljeni bon za boce: Poznat scenario: ubacite boce u aparat, uzmete bon i… zaboravite ga. Ili ga stavite na pogrešno mjesto na traci, pa ga sistem ne registruje. Iako se neki bonovi mogu iskoristiti naknadno, to ne vrijedi za sve trgovine.

Radnica preporučuje – razvijte naviku stavljanja bonova odmah na traku i uvijek provjerite račun odmah nakon kupovine, dok ste još u trgovini. Tako ćete imati šansu odmah reagovati, što zna biti neuporedivo jednostavnije nego kasnije pokušavati dokazivati da ste platili više nego što ste trebali.

Jer, koliko god tehnologija bila napredna, sitne greške – i veliki računi – još uvijek se događaju.