Ono o čemu se spekulisalo sada je i zvanično: Ko je najviše na udaru američkih carina

09.07.2025. | 07:02

Ono o čemu se posljednjih nekoliko mjeseci spekulisalo i što je najavljivano, sada je i zvanično. SAD od 1. avgusta na robu iz Bosne i Hercegovine uvode carine od 30 odsto, a što će u značajnoj mjeri uticati na izvoz iz BiH, u prvom redu namjenske industrije, koja posljednjih nekoliko godina bilježi dobre rezultate.

“Namjenska industrija je u zamahu i neke američke kompanije ušle su u vlasništvo kompanija namjenske industrije kao što su ‘Pretis’ i ‘Binas’ i uvođenje carina bi moglo poprilično zaustaviti taj razvoj. Pitanje je sada konkurentnosti, na carine se ne može uticati i sada je samo pitanje koliko će naša roba biti konkurentna u odnosu na druge zemlje koje imaju niže carine”, rekao je za “Nezavisne” Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH.

Prema nezvaničnim informacijama, najveći dio izvoza u SAD, koji je u prvih šest mjeseci ove godine iznosio 142 miliona KM, odnosi se upravo na namjensku industriju, i to oko 60 odsto. Profitna marža, takođe prema nezvaničnim informacijama, kompanija namjenske industrije iznosi oko 25 odsto, a ako se uzme u obzir da sada plaćaju carine od 12 odsto, a da će od 1. avgusta one biti 30 odsto, postavlja se pitanje da li će i koliko uopšte biti isplativo izvoziti u SAD oružje i municiju. Povećanje cijena biće neminovno, ali se onda, kao što je naveo Smailbegović, postavlja pitanje konkurentnosti na tržištu SAD.

Inače, kada se analiziraju podaci o izvozu i uvozu sa SAD, vidljivo je da BiH sa ovom zemljom ima suficit tek u posljednjih godinu i po dana. Ranije, deficiti u razmjeni sa SAD iznosili su i više od 374 miliona KM.

Ipak, i pored ovih podataka, Donald Tramp, predsjednik SAD, u svom pismu Željki Cvijanović, predsjedavajućoj Predsjedništva BiH, kojim je obavještava da SAD od 1. avgusta uvode carine od 30 odsto, navodi da trgovinski odnos BiH i SAD “nije recipročan” i da je potrebno djelovati zbog “dugoročnih trgovinskih deficita”.

Prema podacima UIO, suficit BiH u trgovinskoj razmjeni sa SAD ostvaren je samo u 2024. i u prvih šest mjeseci ove godine. Sve ranije, SAD su u BiH uvozile daleko više robe nego što je BiH izvozila u SAD.

U prvih šest mjeseci ove godine suficit u trgovinskoj razmjeni BiH i SAD iznosio je malo više od sto miliona KM.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prvih šest mjeseci ove godine u SAD je izvezena roba u vrijednosti 142.779.094,37 KM, dok je u tom periodu uvoz iznosio 42.586.259,77 KM.

Što se tiče ukupnog izvoza po godinama, u 2024. godini, recimo, BiH je u robnoj razmjeni sa SAD imala takođe suficit i to u iznosu malo većem od 33 miliona KM. U toj godini izvoz u SAD iznosio je 234.228.750,96 KM, dok je uvoz bio 200.938.241,31 KM.

Dalje, u 2023. godini BiH je u razmjeni sa SAD imala deficit u iznosu od 57 miliona KM. U toj godini, prema podacima UIO, BiH je uvezla robu u vrijednosti od 256.834.337,13 KM, a izvezla u iznosu od 199.648.722,31 KM.

U 2022. godini BiH je iz SAD uvezla robu u vrijednosti od 341.731.793,67 KM, a izvezla u vrijednosti od 179.203.364,30 KM, što znači da je i te godine imala deficit u razmjeni sa SAD i to u iznosu od čak 162 miliona KM.

U 2021. godini deficit sa SAD iznosio je 15,4 miliona KM s obzirom na to da je u toj godini uvezena roba u vrijednosti od 172.920.363,14 KM, a izvezena u vrijednosti od 157.520.228,86 KM.

U 2020. godini situacija u robnoj razmjeni sa SAD bila je “najgora”. Podaci UIO kažu da je te godine deficit iznosio čak 374,4 miliona KM. U 2020. godini iz SAD smo uvezli 443.287.350,30 KM, a izvoz te godine iznosio je svega 68.821.141,54 KM, pišu Nezavisne.

Nakon što su SAD uvele carine, Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH optužio je stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Našu stranku da snose najveću odgovornost za negativne efekte koje će privrednici iz Republike Srpske i Federacije BiH imati.

On navodi da su kadrovi “trojke” iz isključivo politikantskih razloga na različite načine sabotirali inicijativu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, o uvođenju nultih carina na uvoz proizvoda iz SAD u BiH.

“Trojka je ponovo pokazala da ništa ne razumije na globalnom političkom planu i da slijepo voze isključivo po koordinatama EU. Taktika zaustavljanja važnih odluka u Predsjedništvu BiH od strane Bećirovića kao kadra ‘trojke’ već je viđena i nikome ništa dobro nije donijela. Zbog njihove diletantske politike ispaštaju privrednici Srpske i Federacije BiH”, rekao je Košarac.

Podsjećanja radi, saglasnost za ukidanje carina na robu iz SAD postignuta je u Savjetu ministara BiH, međutim Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, kasnije je tu inicijativu skinuo kao tačku dnevnog reda.

I Vojin Mitrović, ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske, rekao je da je odluka o uvođenju carina od 30 odsto na uvoz proizvoda iz BiH u SAD, posljedica činjenice da “pojedini u Sarajevu nisu prihvatili inicijativu Republike Srpske o uvođenju nulte stope na američke proizvode”.

Cvijanovićeva: Uvođenje carina od 30 odsto nije iznenađenje                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, rekla je da nije iznenađujuća, a prema nekima je i očekivana, odluka SAD da uvedu carine od 30 odsto na svu robu koja ulazi u Ameriku iz BiH, počevši od 1. avgusta.

“U ovakvoj zemlji kakva je BiH ne možeš postići dogovor ni o tome da pošalješ pismo na zadatu temu i u roku. Pa je onda problem što je Savjet ministara donosio zaključke ili ministar poslao nacrt pisma Predsjedništvu kojima se poštuju zaključci Savjeta ministara, a ne od riječi do riječi zaključci Predsjedništva. Pa, onda, kad kažeš danas je rok i predložiš modifikacije, to opet mora sačekati nekoliko dana. Pa se onda natežeš oko neke besmislene rečenice koja prilično glupo zvuči, ali ako je ne prihvatiš u njenoj sveukupnoj gluposti, onda taj neko neće glasati. Još ako ne možeš izaći u javnost i reći – na prijedlog tog i tog usvojeno je to i to, onda udaraš na narcisoidna ogledala i nema tu kraja”, istakla je Cvijanovićeva za Srnu reagujuću na odluku SAD o uvođenju carina na svu robu koja ulazi iz BiH od 1. avgusta.

Srpski član i predsjedavajuća ocijenila je da je šteta što pismo nije usvojeno prošle sedmice, kad je i bilo na dnevnom redu, da bi bilo poslato u roku i naglasila da treba, svakako, nastaviti sa ovim aktivnostima da bi se smanjilo carinsko opterećenje.