
Ne isključuje se sajber napad: Biće potrebno mnogo dana da se utvrdi tačan uzrok nestanka struje
04.05.2025. | 16:33Ministar za ekološku tranziciju Španije Sara Agesen izjavila je danas da će biti potrebno mnogo dana da se utvrdi tačan uzrok nestanka električne enegije, koji je prije nedjelju dana pogodio ovu zemlju i Portugaliju.
Agesenova je rekla da još nije poznato koje instalacije u sistemu su zakazale, te nagovijestila mogućnost kvara na solarnim fotovoltaičkim instalacijama, a ne isključuje se ni sajber napad.
“Riječ je o veoma kompleksnom elektroenergetskom sistemu, tako da su sve teorije otvorene”, izjavila je Agesenova za španski časopis “El Pais”.
Ona je navela da izvori obnovljive energije sami po sebi nisu opasni, ali da bi bilo neodgovorno da se kao na uzrok incidenta ukaže upravo na njih, prenose španski mediji.
Agesenova je ukazala na to da se ovi izvori energije koriste već dugo u Španiji i da su joj omogućili da postigne veoma znatnu energetsku nezavisnost u geopolitički osjetljivom svijetu.
Veliki dijelovi Španije i Portugalije su u ponedjeljak, 28. aprila, prije podne, ostali bez električne energije. U Španiji su najveći problemi bili u železničkom saobraćaju, dok su stotine ljudi provele noć na stanicama.
Radnici hitne pomoći u Španiji tokom nestanka struje spasili su oko 35.000 putnika koji su bili zaglavljeni u vozovima i u metrou pod zemljom.
Plaćanje karticama je bilo onemogućeno, a prodavnice, apoteke i ugostiteljski objekti su bili zatvoreni.