Ljudi zgroženi cijenama: Ćevapi 15, pljeskavica s kajmakom 13 evra

15.04.2026. | 14:20

Miris roštilja i svježe pečenih ćevapa godinama je bio sinonim za brz, ukusan i pristupačan obrok u Zagrebu.

Čini se da su ta vremena polako iza nas. Cijene u pojedinim pečenjarama dosegle su nivoe koji su donedavno bili nezamislivi; porcija ćevapa za 10 i više evra nije izuzetak, nego sve češća pojava.

Građani sve glasnije negoduju, pitajući se kako je jelo koje se nekad smatralo “narodskim” postalo luksuz. Da li je riječ o opravdanom poskupljenju ili preterivanju ugostitelja, pitanje je koje se sve češće postavlja dok računi iz pečenjara nastavljaju da rastu. Na Reditu je tako pokrenuta rasprava o cijenama u jednoj pečenjari, koje su simbolično snižene nakon promjene reklame.

– Kad se pokaže da im cijene baš i neće proći – stoji u opisu fotografije na kojoj su upoređene stare i nove cijene.

Na prvoj reklami piše kako ćevapi koštaju 15 evra, mali ćevapi 9, šiš-ćevapi 11, pljeskavica s kajmakom 13, a punjena pljeskavica čak 14,50 evra. S druge strane, na novijoj reklami mali ćevapi, kao i šiš-ćevapi, sniženi su za jedan evro.

Tri puta više cijene

– Pljeskavica sa kajmakom 100 kuna, pa da je prije pet godina te cijene stavio, u ludnici bi završio. Ćevapi sa 22 kune na 66 kuna, znači tri puta je cijena išla gore. Želim svima da propadnu sa ovim cijenama – napisao je komentator.

Drugi komentator ističe kako nije pošteno upoređivati današnje cene sa nekadašnjim bez uzimanja u obzir tadašnjih plata, koje su bile znatno niže i rijetko prelazile 10.000 kuna.

Drugi se nadovezuje da stvar ipak treba gledati kroz odnos cijene i primanja: dok su ćevapi nekad, na primer po ceni od 30 kuna, činili oko 0,5 odsto medijalne plate od oko 750 evra, danas uz medijalnu platu od oko 1.300 evra porcija od 15 evra dostiže oko jedan odsto, što znači da su realno skuplji nego prije.

– Običnih 10 ćevapa u lepinji su jelo koje plaćam maksimalno 5-6 evra, i to sam preplatio – zaključuje drugi komentator, prenosi Dnevno.