Kraj manipulacijama? Planira se jedinstvena baza podataka o kilometraži polovnih automobila

10.05.2025. | 22:02

Evropska komisija predložila je revolucionarnu mjeru u cilju suzbijanja prevara s brojačima kilometara na polovnim automobilima – stvaranje panevropske baze podataka o pređenoj kilometraži.

Prema ovom prijedlogu, sve države članice EU bile bi obavezne da prilikom svakog tehničkog pregleda bilježe pređene kilometre vozila u nacionalnim bazama podataka, koje bi se potom dijelile na nivou cijele Unije.

Ovaj potez Brisela dio je šireg paketa mjera usmjerenih na poboljšanje sigurnosti saobraćaja, smanjenje zagađenja i borbu protiv različitih oblika prevara u vezi sa vozilima. Jedan od ključnih ciljeva nove baze podataka jeste da se stane na kraj praksi manipulacije kilometražom i lažnog “podmlađivanja” polovnih automobila, čime se kupci dovode u zabludu i nanosi im se finansijska šteta.

Inspiracija za ovaj sistem pronađena je u postojećim nacionalnim rješenjima, poput belgijskog Car-Pass sistema, koji se pokazao uspješnim u obezbjeđivanju transparentnosti prilikom prodaje polovnih vozila. U Belgiji je prodavac dužan kupcu predati dokument sa istorijom kilometraže, ažuriran nakon svakog tehničkog pregleda. Slična praksa postoji i u Francuskoj, gdje se kilometraža bilježi tokom obaveznih periodičnih pregleda, prenosi “Mondo“.

Plan Evropske komisije je da se ova nacionalna iskustva podignu na evropski nivo. Svaki put kada se vozilo bude registrovalo u bilo kojoj od 27 država članica, podaci o kilometraži iz nacionalne baze biće proslijeđeni u centralnu evropsku bazu podataka. Ove informacije biće dostupne nadležnim organima, a potencijalno i svim zainteresovanim kupcima polovnih automobila širom EU.

“Borba protiv prevare s kilometražom od izuzetne je važnosti za zaštitu potrošača i osiguravanje fer konkurencije na tržištu motornih vozila,” ističu iz Evropske komisije. Očekuje se da će ova mjera značajno smanjiti mogućnost manipulacija prilikom prodaje polovnih automobila, posebno onih koji se uvoze.

Ipak, kao i svi zakonodavni prijedlozi na nivou EU, i ovaj će morati proći kroz složene procedure usvajanja u Evropskom parlamentu i Savjetu Evropske unije. Ostaje da se vidi koliko će vremena proći dok ova inicijativa ne postane obavezujuća za sve države članice.