FOTO: KLIX
Još na čekanju: Hoće li vlast konačno odblokirati povrat PDV-a za prvu nekretninu
07.05.2026. | 07:09Pravilnik koji reguliše povrat PDV-a na kupovinu prve nekretnine naći će se pred članovima Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u narednih desetak dana, a da li će biti usvojen ostaje pitanje.
Da će pravilnik ići u proceduru potvrdio je Srđan Amidžić, predsjedavajući UO UIO BiH. Tekst pravilnika je spreman, ali je neizvjesno da li će ovo pitanje naići na političke blokade kakve su se dešavale i ranije, piše Srpskainfo.
Ekonomska analitičarka Svetlana Cenić izrazila je sumnju u iskrenost namjera vlasti, ističući da se proces namjerno opstruiše jer suštinska volja za sprovođenjem zakona nikada nije ni postojala. Prema njenim riječima, cijela priča je zvučala primamljivo za javnost, ali je u praksi ostala mrtvo slovo na papiru, dok građani ispaštaju zbog rasta cijena nekretnina koji je izazvala sama najava povrata.
Dok se realizacija odlaže, Svetlana Cenić je naglasila da bi pravilnik bio do sada usvojen da se to htjelo.
Ona naglašava da mjera, ovakva kakva je najavljena, ne pravi socijalnu razliku i da bi mogla dovesti do apsurdnih situacija u kojima povlastice koriste oni kojima pomoć nije potrebna.
– Treba razgraničiti šta je kad vam je tata bogat i kupujete prvu nekretninu za 500.000 KM. Je li to isto kao i onaj što jedva kredit dobije da kupi skroman stan? Naravno da nije isto i sve se to mora razgraničiti i riješiti, da ne bude katastrofa i da opet ne budu išli na ruku onome ko ima najviše – istakla je ona.
Poseban problem Cenićeva vidi u tržišnim poremećajima koje izazivaju politička obećanja. Tvrdi da najava povrata PDV-a direktno utiče na poskupljenje stanova, čime se obezvrjeđuje sama pomoć države.
– Samom tom najavom skaču cijene nekretnina. Veća cijena, veći je povrat, pa onda dođe na isto. Vi poskupite nekretninu, dobijete veći povrat, a to zapravo znači onu cijenu po kojoj je prodavac inače planirao da proda – objasnila ona.
Osvrćući se na rad Upravnog odbora UIO BiH, Cenićeva ukazuje na potpunu blokadu ključnih procesa, od koeficijenata za raspodjelu prihoda do revizija koje se ne sprovode godinama. Sve to, kako kaže, ukazuje na dominaciju privatnih interesa nad javnim.
– Koeficijente nove čekamo već ne znam koliko, iako se po zakonu svaka tri mjeseca određuju. Revizije prihoda nije bilo ko zna otkad, a svake godine je obavezna. Šta god da taknete, javni interes ne postoji. Da se poštovao javni interes, sve bi to bilo razriješeno i bilo bi u funkciji -zaključila je Cenićeva.
Na konferenciji za novinare Amidžić i ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović poručili su da više ne žele čekati, naglasivši da kada je u pitanju pravilnik o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine institucije moraju služiti građanima, a ne obrnuto.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH potvrđeno je da su završene javne konsultacije o Nacrtu pravilnika, u kojima su učestvovala pravna i fizička lica sa svojim prijedlozima.
-Izvještaj o održanim javnim konsultacijama je sačinjen, te su svi prijedlozi dostavljeni na razmatranje Radnoj grupi čiji je zadatak bio da koriguje tekst ukoliko su razlozi opravdani. Nakon toga, konačna verzija prijedloga Pravilnika, zajedno sa mišljenjem Direkcije za evropske integracije, dostavljena je Upravnom odboru UIO na dalje nadležno postupanje – naveli su iz UIO BiH.
Na konkretna pitanja koja smo im uputili odgovorili su da službenici još uvijek ne mogu davati dodatna tumačenja i pojašnjenja, te da će javnost o svemu biti obaviještena odmah nakon usvajanja pravilnika.
Komentarišući optužbe da se sjednice Upravnog odbora ne održavaju redovno, Srđan Amidžić je istakao da se radi o političkim izgovorima.
-Bile su redovne sjednice, to je samo obrazloženje da bi se neki politički stavovi pravdali. Što se tiče samog funkcionisanja redovne ili vanredne sjednice, apsolutno tu nema nikakve razlike u smislu tema o kojima se raspravlja. Tu tematiku je postavio jedan član upravnog odbora Zijad Krnjić. Prvi put kad nije htio da otvori granični prelaz u Gradišci, rekao je da je to zato što je sjednica sazvana telefonski. Pa kad smo onda rekli da se sazove sjednica da ne bude telefonska, već da bude vanredna, onda je rekao „daj da bude redovna“. Pa kad smo sazvali redovnu sjednicu, onda je rekao ‘daj zato što nisu raspodijeljeni koeficijenti’ – rekao je Amidžić.
On je naglasio da Upravni odbor radi u punom kapacitetu i da će pravilnik o povratu PDV biti upućen u proceduru „koliko danas“.
– Očekujem u roku od desetak dana da ćemo imati sjednicu Upravnog odbora UIO – zaključio je Amidžić.
Zora Vidović je potvrdila da su organi u Srpskoj spremni, te da će mjera koštati budžet RS nekoliko desetina miliona maraka, ali da je korist za mlade prioritet.
Prema obećanjima niko neće biti oštećen iako je zakon donesen prošle godine.
– Pravilnikom je predviđeno da pravo na povrat prve nekretnine imaju sva lica koja su se uknjižila nakon 12. aprila 2025. godine. To podrazumijeva da oni koji su uknjižili nekretninu nakon tog datuma mogu da ostvare pravo bez obzira što u ovom periodu nije usvojen pravilnik – rekao je Amidžić.
Ipak, ako se uzmu u obzir poskupljenja svi koji su kupili prvu nekretninu prošle godine da im je vraćen PDV imali bi značajno veću vrijednost od one koju će ostvariti u ovoj godini, odnosno kad im novac bude vraćen.
