Još nema poboljšanja: Raste izvoz iz BiH, ali uvoz daleko više

26.05.2025. | 07:12

Za četiri mjeseca ove godine iz BiH su izvezeni proizvodi vrijedni 5,6 milijardi KM, što je za 5,3 odsto više nego u istom periodu lani, dok je uvoz iznosio 9,7 milijardi KM, što je za 4,8 odsto više nego u istom periodu 2024. godine.

Podaci su ovo Agencije za statistiku BiH, odakle pojašnjavaju da je u navedenom periodu pokrivenost uvoza izvozom iznosila 57,6 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit iznosio 4,1 milijardu KM.

“Izvoz u zemlje CEFTA iznosio je 937 miliona KM, što je za 10,4 odsto više nego u istom periodu 2024. godine, dok je uvoz iznosio 1,18 milijardi KM, što je za 15,6 odsto više nego u istom razdoblju prethodne godine”, navode iz Agencije za statistiku BiH.

Pojašnjavaju da je pokrivenost uvoza izvozom u tom periodu iznosila 78,8 odsto.

Osim toga, izvoz u zemlje Evropske unije iznosio je 4,1 milijarde KM, što je za 4,5 odsto više nego u istom periodu lani, dok su uvezeni proizvodi vrijedni 5,6 milijardi KM, što je za dva odsto više nego u istom periodu prethodne godine.

Upravo u aprilu je najviše izvezeno iz naše države, a ukupna vrijednost izvoza je iznosila 1.484.399 KM. Takođe, isti slučaj bio je i prošle godine, a tada su u četvrtom mjesecu izvezeni proizvodi vrijedni 1.469.776 KM.

Kada je u pitanju izvoz u zemlje EU, prema njihovim podacima, u ova četiri mjeseca najviše proizvoda izvezeno je kod komšija, u Hrvatsku, dok je na drugom mjestu Njemačka.

“Tako su iz BiH u Hrvatsku izvezeni proizvodi vrijedni 1.006.637 KM, dok je izvoz u Njemačku bio vrijedan 820.936 KM. Osim navedenih, na treće mjestu je Srbija, zatim Austrija te Slovenija”, saopšteno je iz Agencije za statistiku BiH.

Ekonomista Igor Gavran ističe da bi trebalo pogledati strukturu izvezene robe, ali da se, prema procentima, čini da inflacija i neki privremeno pomaci mogu objasniti većinu razlike.

“I dalje nema poboljšanja, jer uvoz raste, kao i deficit, s tim da je postotak uvoza iz EU puno veći po vrijednosti, nego postotak našeg izvoza”, rekao je Gavran za “Nezavisne novine”.

Inače, iz BiH se od januara do aprila najviše izvozilo proizvoda prerađivačke industrije, poput namještaja, električne opreme, gotovih metalnih proizvoda, kao i obuće, odjeće i sl.

“S tim u vezi, u prva četiri mjeseca iz BiH su izvezeni proizvodi prerađivačke industrije vrijedni 4.850.953 KM, dok je samo u aprilu izvezeno 1.272.488 KM”, dodali su iz Agencije.

No, prema Gavranovim riječima, “ta odjeća i obuća koju izvozimo uglavnom je namijenjena za strane brendove po minimalnim cijenama koje onda oni prodaju za basnoslovne iznose”.

“Prema svemu navedenom, može se reći da vrlo malo vrijednosti ostaje u BiH”, zaključuje Gavran.

Oznake: BiH, Izvoz, Porast, Trgovina, Uvoz