I zabava košta! Jedan izlazak u Ženevi i do 400 evra, a na ovom mjestu je skoro pa džabe

11.07.2025. | 11:29

Ljubav možda nema cijenu, ali zabavljanje i izlasci svakako imaju.

Kako troškovi života nastavljaju da rastu, samci sve češće otkrivaju da romantika danas košta više nego ikada ranije. I to se ne odnosi samo na prve sastanke parovi u dugim vezama takođe moraju da paze na troškove kada je riječ o večernjim izlascima i zajedničkim iskustvima.

Cjena izlaska značajno varira širom Evrope i odražava razlike u lokalnim cijenama. Osim toga, troškovi su znatno porasli u posljednjih pet godina. Koji evropski gradovi su najskuplji, a koji najpovoljniji za romantične izlaske? I koliko zapravo treba da izdvojite za jedan izlazak u Evropi?

Istraživanje Deutsche Bank Research Institute uporedilo je cijenu izlaska u 67 gradova širom svijeta, a skoro polovina tih gradova nalazi se u Evropi.

Za potrebe istraživanja, “jeftin izlazak” je definisan kao: jedna boca vina, jedan par farmerki, jedna haljina, dvije kafe, večera za dvoje u restoranu srednje kategorije, dvije karte za bioskop, dvije jednosmjerne karte za javni prevoz i vožnja taksijem od 5 km. Švajcarski i nordijski gradoviOve godine, Švajcarska je zauzela prvo mjesto kao najskuplja zemlja u Evropi za “jeftin” izlazak. Kada je riječ o gradovima, Ženeva prednjači sa prosječnim troškom od 400 evra, a odmah iza nje je Cirih sa 393 evra.

Kopenhagen (337 evra) i Oslo (321 evro) slede švajcarske gradove. U Evropi, Stokholm je na sedmom mestu sa 292 evra, dok Helsinki zauzima deveto mesto sa 286 evra, čime se nordijske prestonice svrstavaju među najskuplja mesta za izlazak na kontinentu.

Velika Britanija prednjači među najvećim ekonomijama EU

U Londonu “jeftin” izlazak košta 313 evra, a u Edinburgu 297 evra, što ih svrstava na peto i šesto mesto najskupljih gradova. Time Velika Britanija postaje najskuplja zemlja za zabavljanje među četiri najveće ekonomije Evropske unije.

U glavnim gradovima tih ekonomija, troškovi su znatno niži: 268 evra u Parizu, 248 evra u Berlinu, 224 evra u Madridu i 200 evra u Rimu. Zanimljivo je da su neki gradovi koji nisu prestonice skuplji od svojih glavnih gradova — kao što su Milano (275 evra), Minhen (272 evra) i Frankfurt (251 evro), dok je Barselona nešto jeftinija sa 214 evra.

Prosečna cijena jeftinog izlaska u 28 evropskih gradova iznosi 264 evra.

Najjeftiniji gradovi

Istanbul je najpovoljniji evropski grad za zabavljanje sa prosečnim troškom od 163 evra, a slijede ga Prag (186 evra) i Budimpešta (192 evra).

Međutim, ove brojke predstavljaju nominalne cijene i ne uzimaju u obzir standard kupovne moći. Za lokalno stanovništvo, ovi iznosi i dalje mogu djelovati visoko. Kada se uračunaju prihodi građana, slika pristupačnosti u različitim gradovima značajno se mijenja.

Cijena “jeftinog izlaska” u još nekim evropskim gradovima uključuje: Amsterdam (290 evra), Dablin (283 evra), Brisel (275 evra), Beč (253 evra), Atinu (218 evra) i Lisabon (214 evra).

Kako stoje gradovi van Evrope?

Van Evrope, Njujork je najskuplji grad na svijetu sa cijenom izlaska od 301 evro, što ga svrstava na šesto mjesto među 67 gradova. Najjeftiniji je indijski grad Bangalor, gde izlazak košta svega 88 evra.

Tel Aviv-Jafo je takođe među skupljim gradovima sa prosečnim troškom od 291 evro. Buenos Ajres (252 evra) je skuplji od mnogih velikih evropskih gradova, kao i od popularnih destinacija poput Los Anđelesa (244 evra), Dubaija (244 evra) i Tokija (184 evra). S druge strane, Šangaj, Kejptaun i Rio de Žaneiro su znatno povoljniji, sa cenama ispod 150 evra.

Zabavljanje je postalo znatno skupljeU oktobru 2022. godine inflacija u EU dostigla je najviši nivo u posljednje četiri decenije, a troškovi života su značajno porasli u gotovo svim državama članicama. Upoređujući “Indeks jeftinog izlaska” iz 2020. i 2025. godine, vidi se značajan porast troškova. Iako je originalni izveštaj izražen u američkim dolarima, podaci su preračunati u evre radi jasnijeg poređenja i analiziran je procenat povećanja, piše Euronjuz.

Istanbul bilježi najveći rast troškova, gdje je cijena jeftinog izlaska porasla za čak 84 odsto kada se preračuna u evre. Porast od 40 odsto i više zabeležen je i u drugim gradovima poput Edinburga (46 odsto), Budimpešte (45 odsto), Londona (41 odsto) i Birmingema (40 odsto). Ipak, deo tog rasta posledica je promena valutnih kurseva. U Velikoj Britaniji, na primer, stvarni rast cena kada se preračuna u funtama iznosi oko 33 odsto u Londonu.

U Istanbulu je situacija još drastičnija. Zbog oštrog pada vrijednosti turske lire posljednjih godina, lokalni troškovi izlaska su porasli za više od 840 odsto.

U većini evropskih gradova cena izlaska porasla je za oko 25–30% u posljednjih pet godina. Rim je jedini grad u kojem su cene u evrima zapravo opale za 2 odsto, prenosi Telegraf.