Gujaničić: Ekstremno jak dolar uvijek je dovodio do velikih kriza

29.09.2022. | 22:10

Evro ima najnižu vrijednost u posljednjih 20 godina otkako postoji. U odnosu na dolar na vrijednosti su izgubili i japanski jen i kineski huan, kaze Nenad Gujaničič, glavni broker društva Momentum Sekjuritis.

On ne savjetuje građanima da se bave, kako je rekao – valutnim kombinacijama.

“Treba da vodimo računa o zdravlju naših finansija – i na ličnom i na republičkom nivou”, poručuje Gujaničić dodajući da će prvi mjeseci zime biti odlučujući za kretanje vrijednosti zajedničke evropske valute.

„Pitanje pada evra na najniže nivoe otkako je uveden možemo bolje formulisati kao kao jačanje dolara. Jer, ne pada samo evro – pada i japanski jen, slabi i kineski huan i to su dešavanja koja svakako ne mogu dobro da se završe. Jer, ekstremno jak dolar uvijek je dovodio do velikih kriza. Čak ne možemo da kažemo ni da američka privreda ima korist od jakog dolara, jer su su njihove velike kompanije uglavnom multinacionalne i zbog jakog dolara imaju niže prihode i svaka će imati pritisak na profitabilnost“, ukazuje Nenad Gujaničić.

Kada je riječ o investicijama, ako napravimo paralelu između domaćih privatnih i stranih investicija – situacija je takva, kaže, da strane dominiraju.

„To znači da će se, u uslovima krize, strane investicije povući. Domaći kapitalisti zatvore firmu baš kada moraju, a strani kapitalisti će na prvi talas krize povlačiti ulaganja“, objašnjava Gujaničić.

Tek, kaže, treba da vidimo koja će biti dubina krize.

„Svjedoci smo da berze padaju u prosjeku 20, 30 odsto od početka godine. I to ne može da prođe bez krize. Vidjećemo kolike. Aktuelne prognoze govore da će evro zona rasti po minimalnoj stopi – tek nešto iznad nula odsto, pod uslovom da se ne zaoštri situacija. Ne znamo kuda će da vodi rat, kako će energetska kriza da se okonča. Imamo prognoze o našem privrednom rastu, ali ako bude vijeća kriza u evro zoni to će se teško ostvariti“, navodi Gujaničić.

Kada je riječ o valutnim „kombinacijama“, Nenad Gujaničić savjetuje da građani ne bi trebalo u to da se upuštaju.

Još nisu ukalkulisani pesimistični scenariji
„Vidite šta su s početka godine govorili stručnjaci – malo je onih koji su pogodili. Kao zemlja ne možemo da utičemo mnogo na inflaciju koja je uvezena, ne možemo da utičemo na odnos evra i dolara. Treba da vodimo računa o zdravlju naših finansija – na ličnom i republičkom nivou. Mi smo očas posla pretrčali put od stope zaduživanja od jedan, dva odsto do šest odsto, možda čak i više. U tom nekom smislu je negativna situacija“, navodi sagovornik Infobiza.

To, kaže, pokazuje da ovo prethodno zaduživanje nije bio rezultat toga što smo mi super dobri, već rezultat nekih globalnih uslova.

„Sad je taj medecni mjesec prošao, kako smo ga iskoristili – vidjećemo narednih godina. U kom smjeru će ići evro zona u narednom periodu – odgovor na to pitanje daće prvi mjeseci zime, ako tu ne dođe do baš velikog velikog energetskog kolapsa. A, ako bude masovnog zatvaranja kompanija zbog nemogućnosti da izdrže visoke troškove i ne budu imali dovoljno energenata, uslijediće pesimistički scenario. On trenutno ne izgleda mnogo vjerovatan, ako je sudeći po izjavama evropskih političara. E, sad, koliko im je vjerovati – pitanje je. Na kraju krajeva, mi svi Njemačku držimo kao uzor za disciploinovano vođenje ekonomije – a vidite kako su potpali pod energetsku zavisnost i donosili pogrešne odluke. Oni zasada govore da taj scenario nije moguć, tržišta im za sada vjeruju, nisu ukalkulisani ti neki najpesimističniji scenariji – nadajmo se da će tako i ostati“, poručio je Nenad Gujaničić, prenosi “N1”.

 

 

 

 

Oznake: Dolar, Kriza, Vrijednost