
Bivši asistent bogatiji od Bila Gejtsa: Evo kako je pretekao svog mentora
09.07.2025. | 21:54Bil Gejts, nekada najbogatiji čovjek na svijetu čak 18 godina, danas ima zavidno bogatstvo od 124 milijarde dolara, zahvaljujući tome što je suosnivač softverskog giganta Majkrosofta (Microsoft).
Međutim, njegov bivši asistent sada ima više novca na računu od njega – upravo zbog Gejtsove ogromne potrošnje na humanitarne svrhe.
Gejts je 3. jula stajao na vrhu bogatstva od čak 175 milijardi dolara i bio peti najbogatiji čovjek na Blumbergovoj listi milijardera. No, već za par dana njegovo bogatstvo je palo za čak 51 milijardu dolara, čime je skliznuo na 12. mjesto – odmah ispod Majkla Dela.
Do ovog pada došlo je kada je Blumberg indeks korigovao procjenu Gejtsove neto vrijednosti kako bi odrazio njegovo pojačano humanitarno djelovanje. Na osnovu Gejtsovog blog posta od 8. maja, Blumberg je smanjio stope rasta bogatstva kako bi „tačnije prikazali Gejtsova davanja u dobrotvorne svrhe i pravu procjenu bogatstva“. Gejts je tada otkrio da će gotovo sve svoje bogatstvo donirati Fondaciji Gejts, koju vodi zajedno sa bivšom suprugom Melindom Frenč Gejts, i koja će prestati da postoji do kraja 2045. godine.
„Ljudi će reći razne stvari o meni kada umrem, ali odlučan sam da ‘umro je bogat’ neće biti jedna od njih“, napisao je Gejts. „Postoji previše hitnih problema koje treba rješavati da bih zadržavao resurse koji mogu pomoći ljudima.“
Već godinama Gejts pokušava da umanji svoje bogatstvo zarad višeg cilja, a ranije je rekao i da će njegova djeca naslijediti „manje od 1%“ njegovog bogatstva. Njegovo opredjeljenje sada se jasno vidi u neto vrijednosti – toliko da je njegovo mjesto zauzeo upravo bivši asistent, Stiv Balmer, koji sada „vrijedi“ 172 milijarde dolara. I nije mu prvi put da bude ispred Gejtsa, prenosi Investitor.
Ko je Stiv Balmer – i kako je postao bogatiji od Gejtsa?
Većina zaposlenih nikad ne sanja da će biti bogatija od svog šefa. Ali Balmer je ušao u Majkrosoft u pravom trenutku, i decenijama unazad njegovo bogatstvo je neumorno raslo.
Majkrosoft je bio u začetku kada je Balmer 1980. godine ušao u kompaniju kao pomoćnik predsjednika – kao 30. zaposleni u firmi. Napustio je MBA studije na Stenfordu da bi prihvatio posao sa platom od 50.000 dolara i dogovorom da dobija 10% od rasta profita koji donese. Nije tada dobio nijednu akciju, ali mu je taj procenat bio zlatna karta.
Ubrzo je kompanija počela da raste nevjerovatnim tempom, pa je model isplate postao neodrživ. U novim pregovorima, Balmer je zamijenio profit-sharing za 8% vlasničkog udjela u kompaniji. Suosnivač Pol Alen bio je protiv, smatrajući da je to prevelik dio za Balmera, ali Gejts je lično uložio novac da se dogovor realizuje – i ostatak je istorija.
Balmer je kasnije preuzeo funkciju izvršnog direktora i vodio Majkrosoft od 2000. do 2014. godine. U trenutku povlačenja imao je oko 333 miliona akcija kompanije, vrijednih 22,5 milijarde dolara, što je činilo oko 4% udjela. Danas, i dalje većinu svog bogatstva drži u Majkrosoftovim akcijama, ali priznaje da mu je ogromna sreća igrala ključnu ulogu.
„Ako vam neko kaže da je uspio samo zato što je genije, neka se zapita koliko je zapravo imao sreće“, rekao je prošle godine za Wall Street Journal. „Zaboravite cijenu akcija. Imao sam sreću što sam slušao prave ljude. I imao sam sreću jer sam ostao lojalan i nisam prerano prodavao.“
Nakon odlaska iz tehnološkog svijeta, Balmer je kupio NBA tim Los Anđeles Kliperse za dvije milijarde dolara. Danas se taj tim procjenjuje na 5,5 milijardi.
Poput Gejtsa, i Balmer ima izražen filantropski duh. Donirao je preko 4 milijarde dolara i osnovao organizaciju Ballmer Group, koja se bavi unapređenjem ekonomske mobilnosti porodica u SAD, prenosi B92.