Belgija odobrila novi paket: Ukrajina dobija milijardu evra pomoći

08.04.2025. | 16:47

Belgijski premijer Bart de Vever izjavio je da je njegova Vlada odlučila da odobri Ukrajini novi paket bilateralne pomoći od milijardu evra tokom ove godine.

On je rekao da ima ambiciju da isporučuje ovoj ratom razorenoj zemlji isti ili viši iznos svake godine tokom svog mandata.

De Vever je rekao tokom zajedničke konferencije za novinare u Kijevu sa ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim da će Belgija ispuniti obećanje i isporučiti sve borbene avione koje je obećala Ukrajini.

“Isporučićemo dva `F-16` za rezervne dijelove ove godine i sigurno ćemo isporučiti dva borbena aviona sljedeće godine. Nadamo se da ćemo uraditi više, ali zavisimo od isporuke `F-35`”, precizirao je belgijski premijer.

On je rekao da u Belgiji nema kašnjenja kada je riječ o isporuci borbenih aviona, ali da letjelice “F-16” ne mogu da krenu u Ukrajinu dok njegova zemlja ne dobije američki “F-35”.