Zvaničnici Srpske uputili čestitke povodom 32 godine postojanja i uspješnog rada Novinske agencije SRNA

07.04.2024. | 08:36

Novinska agencija Republike Srpske – SRNA proslaviće danas krsnu slavu Blagovijesti i 32 godine rada.

SRNA je, odlukom Narodne skupštine tadašnje Srpske Republike BiH, osnovana na Blagovijesti, 7. aprila, 1992. godine na Palama kao Srpska novinska agencija – SRNA.

Od 1998. sjedište SRNE je u Bijeljini, a odlukom Vlade Srpske 27. marta 2008. dobila je svoj sadašnji naziv – Novinska agencija Republike Srpske – SRNA.

SRNA je medij koji je imao veliki uticaj u stvaranju Republike Srpske. Samo nekoliko dana nakon što je počeo građanski rat u BiH, 7. aprila 1992. godine, u svijet je emitovana prva vijest SRNE.

Novinska agencija Republike Srpske bila je prvi medij srpskog dijela BiH i stvorena je u času kada su već počeli ratni sukobi, a glavni prijeratni mediji u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH bili su pod ratnom i propagandnom kontrolom takozvane Republike BiH.

SRNA je neodvojivo vezana za nastanak Republike Srpske i predstavlja jednu od njenih najstarijih i najznačajnijih institucija.

Angažovanošću i predanim radom zaposlenih, SRNA je bila i ostala medijski simbol Republike Srpske i za svoj rad dobila značajna odlikovanja od institucija Srpske.

Od osnivanja 1992. godine, bila je svjedok burnih događaja i hroničar teških vremena. Tokom pune tri decenije rada i razvoja, SRNA je uspjela da odgovori na visoke zahtjeve profesije i oslonac je svim medijskim kućama na području Srpske, kao i van njenih granica.

U stvaranju SRNE učestvovali su istaknuti srpski intelektualci, novinari, književnici koji su iz Sarajeva stizali na Pale u malu ratnu redakciju. Te ljude, koji su najzaslužniji za stvaranje SRNE, krasila je volja, entuzijazam i želja da istina o ratu u BiH dopre u svijet.

Nažalost, mnogi od njih danas nisu među živima, ali njihove zasluge ostaju kao vječni pečat ne samo u SRNI, već i u srpskom novinarstvu.

Najbolja potvrda uspjeha SRNE jeste činjenica da su njene vijesti u to ratno vrijeme preuzimali vodeće svjetske agencije Rojters, AFP, AP, ITAR-TASS, RIA Novosti, DPA, BTK, japanski KJOTO, italijanska ANSA, te oko 120 drugih korisnika sa prostora bivše Jugoslavije i iz svijeta.

U ratnim godinama Srnina dopisnička mreža izrasla je do 48 dopisnika iz Republike Srpske, 10 dopisništava iz Srbije i Crne Gore, dopisništva iz Vukovara i Knina, kao i 22 dopisnika iz inostranstva.

Od osnivanja SRNA je objavila više od 3,5 miliona informacija – vijesti, izvještaja, reportaža, intervjua, analitičkih tekstova, audio i video izvještaja, te fotografija.

Novinska agencija Srpske dnevno produkuje u prosjeku 250 informacija, a u 2023. godini ukupno je emitovano vijesti po rubrikama 122.786, te 40.785 fotografija, 3.291 video i 2.613 fono zapisa.

Zahvaljujemo svim korisnicima na dosadašnjoj saradnji sa željom da ona bude još uspješnija, a SRNA će odgovorno i profesionalno nastaviti da radi na dobrobit Republike Srpske i njenih građana.

DODIK: SRNA – AUTENTIČAN MEDIJSKI SIMBOL SRPSKE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, povodom 32 godine rada Novinske agencije Republike Srpske – SRNA i krsne slave Blagovijesti, uputio je vršiocu dužnosti generalnog direktora Tatjani Parađini, novinarima i svim zaposlenim najiskrenije čestitke, uz poruku da je ova kuća autentičan medijski simbol Srpske i glavni izvor ostalih medija.

“Novinska agencija Republike Srpske, kao autentičan medijski simbol Republike Srpske, postala je glavni izvor i ostalih medija postavljajući postulate novinarske etike, uz poštovanje svih standarda, pokazujući visok stepen profesionalizma u radu”, naglasio je Dodik u čestitki.

On je naveo da je SRNA angažmanom, brzim i tačnim informacijama izgradila ugled pouzdane i profesionalne agencije koja doprinosi blagovremenom i objektivnom informisanju građana, prije svega u Republici Srpskoj, a zatim u BiH i regionu.

“U uvjerenju da ćete nastaviti sa pravovremenim i istinitim izvještavanjem, još jednom vam upućujem iskrene četitke i želim mnogo uspjeha u obavljanju ove odgovorne profesije”, istakao je Dodik.

CVIJANOVIĆ: SRNA – NEZAOBILAZAN SERVIS INFORMATIVNOG SISTEMA SRPSKE

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je vršiocu dužnosti generalnog direktora Novinske agencije Republike Srpske – SRNA Tatjani Parađini, novinarima i svim zaposlenima godišnjicu rada i krsnu slavu – Blagovijesti, ističući da je Srna nezaobilazan servis informativnog sistema Srpske.

“Neraskidivo vezana za Republiku Srpsku, nacionalna novinska agencija SRNA jedan je od njenih najvažnijih medijskih stubova”, naglasila je Cvijanović.

Poštujući pravo javnosti da sazna istinu, kao svakodnevni hroničar svih vidova života, naglašava se u čestitki, SRNA je zasluženo stekla ugled profesionalne medijske kuće i postala sinonim za tačnu, brzu i objektivnu informaciju.

“U uvjerenju da ćete nastaviti misiju očuvanja digniteta profesije i ostati pouzdan i snažan oslonac za profesionalno novinarstvo, želim vam puno uspjeha u životu i radu”, naglasila je Cvijanović.

STEVANDIĆ: SRNA IZRASLA U UGLEDNU AGENCIJU NA PONOS REPUBLIKE SRPSKE

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je u čestitiki povodom 32 godine postojanja i uspješnog rada i krsne slave Blagovijesti Novinske agencije Republike Srpske da je SRNA stekla veliko povjerenje javnosti i izrasla u veoma uticajnu i uglednu novinsku agenciju na ponos Srpske.

Stevandić je uputio čestitku vršiocu dužnosti generalnog direktora Agencije Tatjani Parađini i vršiocu dužnosti glavnog i odgovornog urednika Dunji Pašalić.

“U ime Narodne skupštine Republike Srpske i u svoje ime, Vama, urednicima, novinarima, foto-reporterima i svim zaposlenim upućujem iskrenu i srdačnu čestitku sa željom da i u budućnosti ostanete na putu istine, pravde i profesionalnog izvještavanja javnosti o svim važnim događajima, čuvajući poziciju jednog od najvažnijih medija Republike Srpske”, naveo je Stevandić.

On je ukazao da je SRNA u protekle 32 godine rasla i razvijala se sa Republikom Srpskom, saopšteno je iz Narodne skupštine Republike Srpske.

Stevandić je naglasio da je, od ratnog perioda u kojem je nastala do danas, SRNA provjerenim i tačnim informacijama, sa snažnom dopisničkom mrežom, bila i ostala svjedok i hroničar svih važnih političkih i društvenih događaja od interesa javnosti.

On je dodao da je Novinska agencija Republike Srpske time dala ogroman doprinos uspostavljanju i razvoju savremenog medijskog i informativnog sistema neophodnog za unapređenje demokratskih kapaciteta i jačanje Republike Srpske.

“Želim Vam još mnogo uspjeha u radu i da ostanete dosljedni principima nepristrasnog, pravovremenog i tačnog informisanja, poštujući i dalje najviše etičke i profesionalne kodekse u radu, zbog čega ste stekli veliko povjerenje javnosti i izrasli u veoma uticajnu i uglednu novinsku agenciju na ponos Republike Srpske”, naveo je Stevandić.