Zakon izazvao negativne reakcije i kritike: Na udaru visokih kazni 300 vlasnika oružja

10.01.2022. | 07:49

Ministarstvo unutrašnjih poslova USK iniciraće određene izmjene Zakona o oružju i municiji USK, koji je stupio na snagu u prošloj godini, te izazvao negativne reakcije i kritike.

Ovo je potvrdio Nermin Kljajić, resorni ministar, rekavši kako je najveći broj primjedaba došao od lovačkih i sportskih udruženja. On je istakao kako je USK prvi kanton u Federaciji BiH koji je ovaj zakon uskladio s evropskim standardima.

“Onima koji to žele omogućio je kupovinu neograničenog broja komada naoružanja i municije, ima nultu stopu tolerancije na korištenje alkohola, a nelegalno posjedovanje naoružanja više ne predstavlja prekršaj, već krivično djelo. Problem na početku primjene novih propisa pojavio se kod osoba kod kojih su istekli rokovi važenja dozvola za oružje”, istakao je Kljajić.

U ovom slučaju restriktivne mjere su izuzetno oštre pa su propisane novčane kazne od 1.000 maraka, kao i oduzimanje oružja na period od dvije godine, a do sada se oko 300 vlasnika oružja našlo na udaru takvih kazni. Kljajić se slaže da je takva kazna preoštra, ali dodaje kako su mnogim vlasnicima dozvole za držanje oružja istekle prije više godina, a da oni o tome nisu vodili računa.

Novim zakonskim propisima najviše su nezadovoljne lovačke organizacije u ovome kantonu, a lovci smatraju kako su brojne zakonske odredbe restriktivne i da ih treba promijeniti.

“Novi zakon je propisao izuzetno visoke kazne, a na oružnim listovima nigdje ne piše rok njihovog važenja, pa mnogi lovci misle da su oni trajni. Takođe, zakonskim odredbama nije predviđeno nikakvo upozorenje, već se lovci odmah kažnjavaju”, kaže Kaled Hašimbegović, predsjednik Lovačke organizacije “Bihać” iz istoimenog grada.

U Lovačkom društvu “Sana” iz Sanskog Mosta primjedbe imaju i na zakonska ograničenja koja se odnose na čuvanje lovačkog naoružanja te na novu odredbu kojom lovac stiče pravo da posjeduje naoružanje tek kada napuni 21 godinu.

“Smatramo da tu starosnu granicu treba spustiti na 18 godina, s tim da se kroz obuku i druge aktivnosti mladi lovci osposobe za rukovanje naoružanjem. Najveće primjedbe su na visoke kazne, mislim da se trebalo više računa voditi o aktuelnom ekonomskom trenutku”, kaže Senad Kljajić, predsjednik ovog udruženja.