Zahvaljujući netaknutoj prirodi: Krupa na Vrbasu, Bratač i Pecka među najljepšim selima u BiH

16.12.2022. | 07:47

Mrkonjićka Pecka, nevesinjski Bratač i banjalučka Krupa na Vrbasu uvršteni su među 14. najljepših sela u BiH, a na tu listu plasirali su se zahvaljujući netaknutoj prirodi i kulturno-istorijskom bogatstvu.

Najljepša sela izabrana su u okviru Projekta razvoja održivog turizma koji podržava USAID, čiji je cilj unapređenje i promocija prirodnog i kulturnog nasljeđa.- Za Pecku se nadaleko čulo, a najnovije priznanje samo je potvrda da je riječ o posebnom mjestu i bogatstvu koje je dala priroda – kaže za “Glas” Boro Marić iz Centra za posjetioce Pecka.

– Bio je javni poziv gdje su svi prezentovali šta je zanimljivo u njihovom selu, a onda je stručna komisija zasjedala. Našla se tu i Pecka među najljepšim selima u BiH. Bodovalo se mnogo stvari, a naši aduti su, između ostalih, to što se nalazimo na spomeniku prirode “Vrelo Sane”, tu je kanjon Korane, penjalište,  Centar za posjetioce – rekao je Marić.

On naglašava da sada već ima tri domaćinstva za smještaj uz gastronomsku ponudu, a tu su i dva festivala.

– Imamo 90 odsto očuvane arhitekture, nema nove gradnje nego su kuće autentične i nije narušena ambijentalna cjelina i na osnovu toga smo dobili ovaj sertifikat – rekao je  Marić, dodajući kako je cilj da budu među najljepšima i u Evropi. Uprkos svemu tome, kako kaže i dalje muku muče s infrastrukturom.

– Da bi nam neko došao moramo imati dobre puteve. Naš put je katastrofalan, a nadamo se da će se nakon ovakvih lijepih vijesti i to popraviti, jer to Pecka i zaslužuje – rekao je Marić.

Nevesinjski Bratač skriveni je dragulj istočno-hercegovačkog kraja.

– Ovo selo otkriva začuđujuće bogatstvo istorijskog nasljeđa na nevesinjskoj visoravni – antičke rimske ostatke – potvrdila je za “Glas” Milosava Pekez iz Turističke organizacije Nevesinje.

Tu je i srednjovjekovni most i najstarije tradicionalne igre, poznatije kao Nevesinjska olimpijada koje se održavaju od 1875. godine.

– Nadamo se da će se nakon ovog sertifikata razviti seoski turizam, da se registruju smještajni kapaciteti, a uz čuvenu olimpijadu tu je i most Ovčiji brod koji je pod zaštitom države, a u dotrajalom je stanju i trebalo bi ga rekonstruisati – rekla je Pekez, dodajući da do njega vodi makadamski put.

Među najljepšim selima našla se i Krupa na Vrbasu, a pomoćnica direktora banjalučke Turističke organizacije Minja Šurlan kaže da se mnogo vodi računa o razvoju seoskog turizma.

– Krupa na Vrbasu s razlogom je među najljepšim selima u BiH s obzirom na činjenicu o kulturno-istorijskom nasljeđu, tvrđavi Greben i crkvi iz 13. vijeka. Uz to, popularan je sportski turizam. Baš tu se održavalo Svjetsko prvenstvo u kajaku i kanuu, a sve popularnije je i sportsko ribolovstvo – rekla je Šurlan, dodajući da je posebno značajan ruralni turizam nakon pandemije virusa korona.

Prema njenim riječima, svijest o ruralnom turizmu sve je zastupljenija, a boravak u prirodi dobija na značaju.

– Prednost Krupe na Vrbasu jeste to što se nalazi na magistralnom putu koji povezuje Banjaluku sa ostalim gradovima, a od samog centra udaljena je nekih 20 minuta – rekla je Šurlan, naglasivši da će postaviti table da je to selo među najljepšim u BiH.

Promocija

Pomoćnik ministra trgovine i turizma RS Predrag Tešić rekao je da je Vlada RS zajedno s projektom USAID turizam uradila Strategiju razvoja turizma RS 2021- 2027. u kojoj je razvoj ruralnog i seoskog turizma zauzeo bitno mjesto.

– Očekujemo da će ovaj projekat poboljšati našu aktivnost i promociju naših sela u svijetu – rekao je Tešić.