Zabrana na pet graničnih prelaza: Hrvatska blokira tranzit robe iz BiH

24.05.2021. | 18:47

Republika Hrvatska, odnosno Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture donijelo je “Pravilnik o određivanju javnih cesta” po kojima se mora odvijati tranzitni saobraćaj, a koji će nanijeti veliku štetu prevoznicima u BiH, tvrde u Spoljnotrgovinskoj komori BiH koja traži od nadležnih institucija BiH hitnu reakciju.

Naime, kako navode u svom dopisu, novim Pravilnikom su određeni su putevi po kojima se mora odvijati tranzitni saobraćaj teretnih vozila iznad 7,5 tona nosivosti u ukupne dužine do 14 metara gdje je propušteno utvrđivanje javnih puteva koje vode do i od pojedinačnih graničnih prelaza između BiH i Hrvatske.

“Na ovaj način onemogućeno je korištenje tih graničnih prelaza za tranzit roba iz BiH kroz Republiku Hrvatsku sa nizom negativnih posljedica na privredu značajnog dijela BiH, što ne samo da je u suprotnosti sa Ugovorom o graničnim prelazima, nego je i u suprotnosti sa odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“, navodi se u dopisu STK BiH.

Ti prelazi su definisani kao prelazi za međunarodni putni prevoz roba na osnovu Ugovora između BiH i Hrvatske, a u pitanju su Ivanica-Gornji Brgat, Velika Kladuša-Maljevac, Brčko-Gunja, Strmica-Strmica te Osoje-Vinjani Gornji.

Krši se ugovor iz 2013. godine

Međutim, tim pravilnikom propušteno je utvrdivanje javnih puteva koje vode do i od pojedinih graničih prelaza izmedu Bosne i Hercegovine i Hrvatske koji su definisani kao granični prelazi za medunarodni putni prevoz roba, temeljem Ugovora između dvije zemlje o graničnim prelazima iz 2013. godine.

U inicijativi navode reakcije privrednika, tako i Vlade Unsko-sanskog kantona, sa zahtjevima za rješvanje ovog pitanja koje može izazvati ogromne, negativne posljedice po privredu u BiH.

“U vezi sa iznesenim, molimo za hitno reagiranje i djelovanje, kako bi se oklonili propusti u propisu Hrvatske i isti uskladili sa važećim Ugovorom o graničnim prelazima i odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”, apeluju iz STK BiH.

Poručuju i kako već dolaze reakcije privrednika i Vlade Unsko-Sanskog kantona sa zahtjevima za rješavanje ovog problema koji kako upozoravaju može izazvati ogromne negativne posljedice po privredu BiH.

I Pozitiv, udruženje koje okuplja privrednike iz BiH reagiralo je ovim povodom. Traže hitno preispitivanje Pravilnika te da se u cilju dobrosusjedskih odnosa omogući transpartentan i slobodan razvoj bh. i evropskog tržišta.

Objašnjavaju da su Pravilnikom najdirektnije pogođeni privrednici iz USK, posebno sa područja Velike Kladuše, Cazina Bužima i Bosanske Krupe, koji koriste GP Maljevac za izvoz u zemlje Evropske unije.

“Sa područja ove četiri opštine oko 200 privrednih subjekata koriste tranzitni put preko graničnog prelaza Maljevac. Samo s područja opštine Velika Kladuša godišnje se realizuje oko 4.900 izvoza i 5.600 uvoza sa kamionima čija masa prelazi 7,5 tona, što će zbog dužine puta i vremena čekanja dodatno povećati troškove za oko 2,6 miliona KM godišnje za privrednike iz Velike Kladuše”, navode iz ovoga udruženja.