Za pravdom se traga i 30 godina nakon zločina u Sijekovcu

25.03.2022. | 22:02

U Brodu je večeras održana tribina povodom obilježavanja 30 godina od zločina nad Srbima u Sijekovcu, sa koje je poručeno da će biti nastavljena borba za istinu i pravdu i da odgovorni za ovaj krvavi zločin budu procesuirani.

Tribinu pod nazivom “30 godina traganja za pravdom i istinom” i izložbu fotografija osuđenih za ratne zločine počinjene nad Srbima u Brodu i Posavini, organizovali su boračke organizacije i udruženje logoraša iz Broda i Modriče, uz podršku opštine Brod.

Načelnik opštine Brod Zoran Vidić kaže da u ovoj lokalnoj zajednici njeguju tradiciju sjećanja na civilne žrtve i borce iz proteklog odbrameno-otadžbinskog rata i da se trude da mlađe generacije upoznaju sa događajima iz prošlosti.

“Mi smo ovdje većinom pravoslavci, hrišćani i praštamo, ali se trudimo da ne zaboravljamo, a sve ima opšti cilj da nam se takve stavari više nikada ne ponove”, rekao je Vidić.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Brod Zoran Vidić kaže da će ni 30 godina od krvavog zločina koji su pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske počinili nad Srbima u Sijekovcu neće odustati od traganja za pravdom i istinom.

“Borićemo se da pravda izađe na vidjelo, da odgovaraju oni koji su ove zločine počinili. Tribina je pokazatelj da to moramo i želimo da ponavljamo dok jednog dana ne dođe do pravde i istine, a nadamo se da će to biti ubrzo”, rekao je Vidić.

Predsjednik Udruženja logoraša opštine Modriča Vlado Dragojlović kaže da je na izložbi prikazano 17 fotografija ratnih zločinaca presuđenih pred Sudom BiH, koji nijednom od njih nije izrekao maksimalnu zatvorsku kaznu.

“NJima je suđeno po zakonima SFRJ, koji su daleko blaži i povoljniji za izvršioce zločina. Dakle, nema ni jedne maksimalne kazne, a četiri presude su oslobađajuće. Zanimljivo je da je riječ o zločinima silovanja”, rekao je Dragojlović.

Kada se sve sabere, kaže Dragojlović, Sud BiH je u prosjeku izrekao po šest godina zatvora odgovornim za zločine, čime pokazuje da je bio selektivan prema srpskim žrtvama, nerealan i u najmanju ruku nekorektan.

“Među presuđenim je i jedan broj žena koje su počinile značajan broj zločina nad srpskim civilima i vojnicima. Izrečena je samo jedna presuda pripadnima regularne Hrvatske vojske i to je `krvava Azra` za zločine počinjene u Derventi”, rekao je Dragojlović.

Predsjednik Udruženja logoraša opštine Brod Ane Mihajlov navodi da je od marta do oktobra 1992. godine na području Broda bilo organizovano 10 logora za Srbe u kojima je u jednom trenutku bilo 3.000 logoraša.

“To su civili iz Broda koji nisu uspjeli da se izvuku i pobjegnu, već su ostali pod okupacijom hrvatsko-muslimanskih snaga i odvedeni su u logore”, kaže Mihajlov.

On navodi da su mnogi Srbi koji su bili u prolazu iz Hrvatske uhapšeni na graničnom prelazu na mostu i zarobljeni.

“Poslije operacije `Koridor` kada su oslobođeni Derventa i Odžak u Brod je dovedeno oko 400 logorša iz Dervente i oko 1.300 logoraša iz Odžaka”, dodao je Mihajlov.

U Sijekovcu kod Broda sutra će biti obilježeno 30 godina od stravičnog zločina nad srpskim narodom koji su počinili pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske

U Sijekovcu je 26. marta 1992. godine ubijeno devet srpskih civila, a narednih dana još 37 Srba.