Vinogradi čekaju berbu: Grožđe obećava, ali radnika manjka

04.07.2025. | 20:43

Uprkos visokim temperaturama, rastućim troškovima i nedostatku radne snage, vinogradari širom Srpske za sada uspijevaju da održe zasade, ali berbu, koja slijedi za dva mjeseca, čekaju sa oprezom, svjesni da se, kako kažu, u poljoprivredi sve može promijeniti preko noći.

Berba grožđa u većini domaćih vinograda očekuje se krajem avgusta i početkom septembra, a dosadašnji topli dani i izostanak većih nepogoda ulivaju optimizam proizvođačima. Vinogradari često napominju da je svaka godina nova neizvjesnost. Ipak, pored stalne brige o stanju loze, vinari se sve više suočavaju s rastom troškova proizvodnje, problemom plasmana i hroničnim nedostatkom radne snage, što posebno dolazi do izražaja u sezoni berbe.

Vlasnik vinarije “Jungić” iz Čelinca Željko Jungić, koji je prve čokote zasadio 2005. godine na porodičnom imanju u Markovcu, kaže da visoke temperature za sada ne predstavljaju direktnu opasnost za grožđe.

– Dobro bi bilo da su nešto niže, mada je i trenutno stanje podnošljivo. Ipak, nikada ne možemo znati šta sve može da nas snađe do berbe, koja je planirana za dva mjeseca – ističe Jungić.

On kaže da već šest godina obrađuje istu površinu od sedam hektara, ali da već neko vrijeme razmišlja o proširenju.

– Plan nam je da povećamo zasade kako ne bismo morali dokupljivati grožđe iz Hercegovine, ali nas u tome koči nedostatak radne snage. Teško je naći ljude koji su spremni da rade. Za sadašnju površinu se snalazimo, ali svako širenje bilo bi veliki izazov – dodaje on.

Njihova vina najviše se, ističe Jungić, prodaju na području Banjaluke, ali i u drugim dijelovima Srpske, a mogu se naći i u zemljama Evropske unije, SAD i Brazilu.

Slična iskustva imaju i na jugu Srpske. Vlasnik vinarije “Popovac” iz Trebinja Stevo Popovac kaže da je vrijeme ove godine naklonjeno vinarima.

– Sve nam za sada ide naruku. Grožđe je zdravo, lijepo napreduje. Redovno navodnjavamo i tretmani su urađeni kako treba. Ako nas zaobiđu oluje i nevrijeme, ove godine imaćemo i dobar i obilan rod – tvrdi Popovac.

On navodi da trenutno obrađuju vinograd od 25 dunuma, ali i da planiraju proširenje novim sadnicama već iduće godine.

– Zbog visokih temperatura berba će početi nešto ranije, u avgustu. Grožđe proizvodimo isključivo za potrebe naše vinarije – priča Popovac.

Prema njegovim riječima, teško je održati kontinuitet proizvodnje, jer sve poskupljuje, a radnike je teško naći.

– Od zarade ne možemo obnoviti ni približno ono što uložimo. Ipak, vjerni kupci nas podržavaju pa ne odustajemo – naglašava Popovac.

Direktorica prnjavorske vinarije “Fazan” Nada Harijan kaže da su prve prognoze dobre, ali oprez je uvijek prisutan.

– Grožđe je u dobrom stanju i rodilo je kako treba. Ako se nastavi ovakav trend, prinos će biti bolji nego prošle godine. Prve sorte bi mogle biti spremne za berbu već početkom avgusta – kaže ona.

Dodala je da se njihov vinograd prostire na četiri hektara.

– Naše grožđe je od početka organsko, a ove godine očekujemo i zvanični sertifikat i sve što rodi koristimo isključivo za proizvodnju sopstvenog vina. Izvoz nam je spas, jer je plasman na domaćem tržištu veoma težak – kazala je Harijanova ističući da je posao u vinogradu mukotrpan, zahtijeva svakodnevno prisustvo, a berba je najzahtjevnija.

– Srećom, u tom periodu možemo računati na komšije, rođake i članove porodice – rekla je Harijanova.

CIJENE

Kao i većina vinara u Srpskoj i BiH, i Nada Harijan najavljuje moguće korekcije cijena vina.

– Sve je poskupjelo, pa će i naše cijene morati pratiti tu tendenciju. Ne sjećam se kad su cijene mijenjane, a sada jednostavno se mora ići sa korekcijom. O tome smo obavijestili i svoje klijente – kazala je Harijanova.