Uspjeh ljekara UKC-a: Prvi put urađena laparoskopska resekcija želuca kod pacijenata sa karcinomom

09.03.2023. | 14:46

LJekari Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske zajedno sa američkim stručnjakom Igorom Miloševićem danas su prvi put u Srpskoj izveli dvije laparoskopske resekcije želuca kod pacijenata sa rakom želuca.

Abdominalni hirurg Goran Janjić iz Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju rekao je da su u UKC-u Republike Srpske regionalni lideri kada su u pitanju operacije želučanih kila i operacije resekcije želuca osoba sa malignim bolestima, jer su juče i danas prvi put uradili ove operacije ne samo u UKC, već i regionu.

Janjić je rekao da su juče urađene tri operacije želučanih kila i da je tom prilikom prvi put u regionu korištena posebna biološka mrežica i magnetni prsten pod nazivom links.

“Kod nas je to prvi put korišteno, ali i u regionu, kao najinovativnije i najbolje tehničko izvođenje, koje pruža najkvalitetniji postoperativni tok pacijentima”, rekao je Janjić.

On je rekao da je danas prvi put urađene laparoskopske resekcije želuca kod pacijenata sa karcinomom želuca, te je zahvalio za podršku doktoru Miloševiću za koga je rekao da se dosta bavi robotskom hirurgijom, kao trendom u okviru minimalne invazivne hirurgije, te da će saradnjom sa njim ljekari UKC-a poći tim putem.

“Mislim da su se stekli uslovi da se i mi, uz pomoć i saradnju doktora Miloševića, počnemo baviti robotskom hirurgijom”, istakao je Janjić.

Specijaliste opšte i robotski asistirane hirurgije iz bolnice u Ohaju Igor Milošević rekao je da su uslovi u UKC-u kao i u Americi gdje radi.

“Stvarno nema razlike da se vidi, u operativnoj sali, u cijeloj bolnici tako da mi je stvarno privilegija da sam mogao pružiti podršku”, rekao je Milošević.

On je naveo da su sve tri operacije juče trajale pojedinačno dva sata, a da su danas bile malo duže, jer su kompleksne.

Prema njegovim riječima, proces oporavka pacijenata je lagan, te će pacijenti juče operisani danas ili sutra ići kući, dok će danas operisani pacijent ostati malo duže, obično to bude četiri do pet dana.

Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić rekao je da su dogovorili saradnju da kolega Milošević dolazi u UKC, kao i da se istovremeno omogući ljekarima odlazak u bolnice u Ameriku radi dodatne edukacije s ciljem unapređenja zdravlja stanovnika Republike Srpske.

Đajić je naveo da je svjesan da UKC mora i može bolje, te da je sa tim ciljem tu i doktor Milošević, koji je sa ljekarima ove zdravstvene ustanove operisao nekoliko pacijenata i prenio im dio svoga znanja.