Upravljanje saobraćajem u realnom vremenu: Koliko je “pametnih” tunela u Srpskoj

10.06.2023. | 07:38

Čak i ako, kao vozači, ne obraćamo previše pažnje na vožnju kroz tunele, oni spadaju među najkomplikovanije i najzahtjevnije tačke na putnoj mreži. Pitanje bezbjednosti, tačnije, adekvatnog osvjetljenja i signalizacije jedno je od ključnih, procjenjuje struka, uz napomenu da Republika Srpska, zasad, od ukupno 90 tunela ima svega šest “pametnih”. 

Kako za BL portal kažu iz „Puteva Republike Srpske“, na šest tunela u Srpskoj uvedena je takozvana tehnologija inteligentnih transportnih sistema koja omogućava aktivni video nadzor, kao i upravljanje saobraćajem u realnom vremenu. Ovaj napredni sistem praćenja saobraćaja samo je jedan od koraka u rješavanju problema adekvatnog obezbjeđenja u tunelima.

„Praktično, na ovih šest tunela je moguće, u slučaju potrebe, izvršiti korekciju režima odvijanja saobraćaja iste sekunde kad se problem identifikuje. Radi se o takozvanim inteligentnim transportnim sistemima koji funkcionišu zahvaljujući naprednim tehnologijama“, objašnjavaju iz ovog preduzeća.

Ovakav sistem funkcioniše na principu video nadzora u realnom vremenu i telematskog upravljanja ugrađenom opremom.

„U tunelima su instalirane kamere visoke rezolucije, od kojih su neke opremljene programima za identifikaciju bilo kakvih incidenata, bez obzira na veličinu i intenzitet. Identifikacijom incidenta pali se alarm u Centru za upravljanje saobraćajem, u kojem potom operateri, u zavisnosti od problema koji se dogodio, sprovode aktivnosti na upozoravanja učesnika u saobraćaju o povećanom riziku, a po potrebi i izmjeni režima saobraćaja, informisanja hitnih službi, putnih službi, zatvaranja tunela i slično“, ističu iz „Puteva Srpske“.

Pored integralnog transportnog sistema, sa ciljem povećanja efikasnosti obavljanja poslova i povećanja bezbjednosti saobraćaja generalno, u Putevima su sačinili digitalnu bazu podataka puteva.

„U okviru digitalne baze podataka su registrovani i svi tuneli, kao sastavni dio putne infrastrukture. U okviru ovog sistema, u zavisnosti od frekvencije ophodnje puteva, moguće je uočiti, dokumentovati, proslijediti i reagovati na problematične situacije u relativno kratkom vremenskom roku“, kažu iz ovog preduzeća.

Napominjući da se dosadašnja digitalizacija pokazala kao maksimalno efikasna, iz Puteva naglašavaju da tuneli nisu jedine tačke u putnoj mreži koje mogu biti „pokrivene“, ovakvim naprednim sistemom, ističući da je on, praktično, bezgraničan. Dodaju da ga je moguće primijeniti i implemenirati i na otvorenim dionicama puteva, kritičnim tačkama, raskrsnicama i slično, što je, kako kažu, definisano dugoročnim planom, u okviru Strategije bezbjednosti saobraćaja.

Posebna opreznost u tunelima

Tuneli su generalno možda i najosjetljivije tačke u putnoj mreži, pa se vozačima savjetuje da posebno budu oprezni. Milenko Jaćimović iz Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja u razgovoru za BL portal ističe potrebu da se, prilikom saobraćanja tunelima, vozači striktno pridržavaju zabrana koje su predviđene Zakonom o bezbjednosti saobraćaja.

“Zakon predviđa da u tunelima nema preticanja, nema zaustavljanja, da nema polukružnog okretanja ili slično”, ističe Janjetović.

Dodaje da u tunelima može doći do problema, poput pojave podzemnih voda ili kvarova automobila, kao i da je u tom slučaju potrebna solidarnost među vozačima.

“Ukoliko se automobil pokvari unutar tunela trebalo bi da postoji solidarnost, da se zamoli drugi učesnik u sabraćaju koji nailazi, za pomoć.  Kako bi pokvareni atuomobil što prije izašao iz tunela. Naravno uz adekvatno obezbjeđenje i signalizaciju poput uključena četiri žmigavca”, kaže naš sagovornik.

Srđan Banović, BL portal