Ugašene mašine šalju radnike za kasu: “Trgovci su podigli marže i plate”

16.07.2025. | 17:41

Pad zaposlenosti u prerađivačkoj industriji nastavljen je i ove godine, ali ohrabruje činjenica da je dobar dio radnika koji je ostao bez posla novo zaposlenje pronašao u trgovini i uslužnim djelatnostima, što je, prema ocjenama privrednika, dodatno ojačalo ovaj sektor.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, krajem marta ove godine u prerađivačkoj industriji Srpske bilo je zaposleno 55.175 radnika, što je za 2.150 manje u odnosu na isti period lani. S druge strane, broj zaposlenih u oblasti trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala povećan je za 1.128 u poređenju s krajem marta prošle godine, kada je u toj djelatnosti bilo zaposleno 51.682 radnika.

Direktor Područne privredne komore Banjaluka Aleksandar Ljuboja ističe za “Glas” da je smanjenje potražnje iz zapadnoevropskih zemalja, kao i iz zemalja regiona, posebno Srbije, imalo direktan uticaj na smanjenje obima proizvodnje u prerađivačkom sektoru i u prvom tromjesečju.

– Manje radimo i proizvodimo, jer je opala tražnja za proizvodima koje izvozimo. Srbija, kao jedan od ključnih partnera, suočila se s događajima koji su značajno uticali na njenu ekonomiju, a samim tim i na potražnju za našim industrijskim proizvodima – kazao je Ljuboja.

On dodaje da je uprkos padu u industriji, porast broja zaposlenih u trgovini pozitivan sa socijalnog aspekta.

– Rast zaposlenosti u trgovini i uslužnim djelatnostima pokazuje postojanje sinergije i umrežavanja malih preduzeća i zanatlija. To govori u prilog razvoju preduzetničkog duha. Ipak, za stabilizaciju industrije potrebno je da se normalizuje potražnja kod naših ključnih spoljnotrgovinskih partnera. Pad potražnje je posebno vidljiv u auto-industriji i sektoru luksuzne robe, gdje je globalno smanjen interes – naglasio je on.

Ljuboja dodaje da je dio radne snage iz industrije prešao u trgovinu, zanatski sektor i usluge, dok je određeni broj radnika sezonski napustio Srpsku radi posla u zemljama EU.

Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić smatra da pad u prerađivačkoj industriji ima više uzroka, a pored smanjenja tražnje, posebno izdvaja unutrašnje probleme.

– Pored evropskih ekonomskih izazova, naša industrija trpi zbog tehnološkog zaostatka što nas čini manje konkurentnim. Dodatno, rast cijena sirovina, posebno drveta, doveo je do gubitka kupaca – objašnjava Trivić.

On dodaje da je povećanje minimalne plate takođe uticalo na industriju, jer su mnogi poslodavci bili prinuđeni da smanje broj radnika. S druge strane, trgovina je nastavila da raste i da otvara nova radna mjesta.

– Trgovci su podigli marže i plate, što je privuklo dio radne snage iz industrije. Taj sektor je prošle godine ostvario najveću dobit i trend rasta se nastavlja. Međutim, dok ne dođe do tehnološkog razvoja i strukturnih reformi, nećemo moći da zaustavimo ove negativne trendove – upozorava Trivić.

On je istakao da institucije usko gledaju na ekonomiju, što kaže, nije dobro.

– Nadležni gledaju samo prihode i rast budžeta, ali ne i odakle taj novac dolazi. Ako nam industrija stagnira, to će se neminovno odraziti na čitav privredni sistem. Ne možemo živjeti samo od trgovine i usluga – rekao je Trivić.

ZAPOSLENOST

Ukupan broj zaposlenih krajem marta ove godine, prema podacima Zavoda za statistiku RS, iznosio je 289.328. Od toga je 245.654 njih u poslovnim subjektima, dok se 43.674 zaposlenih odnosi na preduzetnike i zaposlene kod preduzetnika. U odnosu na mart prošle godine ukupan broj zaposlenih se smanjio za 0,1 odsto.