U UKC RS spremni za eventualni četvrti talas epidemije koronavirusa

08.08.2021. | 10:30

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske ističu da su spremni da odgovore i na eventualni četvrti talas epidemije virusa korona, odnosno da nijedan pacijent, kao i do sada, neće ostati bez zdravstvene zaštite.

Iz UKC-a pozivaju medije na današnji oblizak dijelova Centralnog medicinskog bloka, Kovid odjeljenja, te ruta kretanja i koridora koji su se koristili tokom najtežih talasa pandemije i u kojima je sedam mjeseci bilo onemogućemo slobodno kretanje bez zaštitne opreme, a koji će ponovo biti u upotrebi ukoliko dođe do četvrtog talasa.

Medijima će se danas obratiti generalni direktor UKC-a Vlado Đajić. Početak snimanja kadrova obilaska planiran je za 11.00 časova ispred Sjevernog krila /Urgentni centar/.

Iz UKC-a podsjećaju da su se sve vrijeme trajanja pandemije virusa korona spremali za sve scenarije koji su se mogli desiti.

U saopštenju UKC-a se ističe da je najvažnija odluka koju je donijelo rukovodstvo ove ustanove usljed pogoršane epidemiološke situacije u oktobru 2020. godine bila fizička podjela Centralnog medicinskog bloka UKC-a Republike Srpske na kovid i necovid dio.

Iz ove zdravstvene ustanove ističu da je to bio težak i iscrpljujući posao jer je bilo izuzetno zahtjevno zadovoljiti sve kriterijume kada je riječ o zaraznoj bolesti, a istovremeno omogućiti da se liječe i pacijenti koji nisu kovid.

“Morali su se ispoštovati svi propisi da ne dođe do ukrštanja čistih i nečistih puteva. Fizički su pregrađeni hodnici Centralnog medicinskog bloka, fizički su odvojeni liftovi koji su u kovid dijelu od onih koji se nalaze u nekovid dijelu, napravljen je odgovarajući put kretanja …”, navode iz UKC-a.

Iz ove zdravstvene ustanove navode da je prijemna ambulanta za suspektne i pozitivne osobe na novi korona virus izmještena iz Klinike za infektivne bolesti UKC-a Republike Srpske u Sjeverno krilo tako da je tada praktično formiran kovid Urgentni centar, dok je nekovid Urgentni centar sve hitne nekovid slučajeve počeo da prima u Južnom krilu.

“U tom periodu u Centralnom medicinskom bloku razvedene su instalacije za medicinske gasove koje do tada nisu postojale kako bi se obezbijedila dodatna mjesta za respiratornu podršku teško oboljelim pacijentima”, navode iz UKC-a.

Iz ove zdravstvene ustanove ističu da je Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane UKC-a jedina organizaciona jedinica na prostoru BiH koja zbrinjava najteže i kritično oboljele nehirurške pacijente, te se izdvaja po savremenom prostoru, najmodernijoj opremi i izuzetno stručnom kadru što rezultira svjetskim rezultatima što se tiče stope preživljavanja pacijenata na respiratorima.

“Sve ono što je uslijedilo nakon ove reorganizacije, a to je izuzetno pojačan priliv pacijenata kojih je u jednom momentu bilo preko 600, pokazalo je da je svaka odluka koja je donesena bila ispravna i da je, zahvaljujući brzom reagovanju i vizionarskim sposobnostima poslovodstva UKC-a Republike Srpske na čelu sa Đajićem i uz podršku rukovodstva Srpske, svaki pacijent dobio pravovremenu zdravstvenu zaštitu”, ističu iz UKC-a Republike Srpske.