U Parizu prikazan film ,,Jedini”: Upoznavanje međunarodne javnosti o stradanju srpskog naroda

29.05.2026. | 12:22

Film “Jedini” reditelja Denisa Bojića, koji donosi potresnu životnu priču Velinka Trbića, jednog od najtežih ratnih vojnih invalida Republike Srpske, premijerno je prikazan u Parizu.

Projekciji koju je organizovalo Predstavništvo Republike Srpske u Parizu prisustvovali su predstavnici srpske dijaspore u Francuskoj, kao i brojni gosti iz kulturnog i javnog života.

Film je nastao u produkciji Memorijalnog centra Republike Srpske, uz podršku Audio-vizuelnog centra Republike Srpske.

Trbić u filmu svjedoči o stradanju, borbi, žrtvi i snazi ljudskog duha nakon rata.

“Kroz ličnu ispovijest glavnog junaka, film govori o cijeni rata, ali i o dostojanstvu, istrajnosti i životu poslije teških stradanja”, navedeno je u saopštenju iz Memorijalnog centra.

Premijerno prikazivanje filma u Parizu predstavlja značajan korak u međunarodnom predstavljanju projekata Memorijalnog centra Republike Srpske, sa ciljem očuvanja kulture pamćenja i upoznavanja šire javnosti sa ličnim pričama i stradanjem srpskog naroda tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.