Tragedija u Srbiji nas je “razbudila”: Sefovi za oružje sve traženija roba

17.05.2023. | 09:41

Tragedija u beogradskoj osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” “razbudila” je i vlasnike oružja u Republici Srpskoj u čijim se prodavnicama sve više traže sefovi za čuvanje oružja.

Tako je prodaja ove robe ovih dana znatno porasla i u banjalučkoj radnji “Jaćimović”, kažu za BL portal iz ovog prodajnog objekta.

“Primetno je da je kupovina sefova  u porastu nakon tragičnih događaja u Srbiji. Sve više se traže sefovi za odlaganje oružja. Cijene su u rasponu od 149 do 899 maraka”, dodaju za BL portal iz “Jaćimovića”.

Sličnu priču za Glas Srpske potvrdili su i u prodavnici oružja “A.R.M.S. sistemi”, navodeći da je i kod njih potražnja za sefovima porasla.

“Imamo sefove za pištolje, za duge cijevi i automatske puške, a imamo one za veću količinu, namijenjene uglavnom za streljačke klubove. Sefovi za puške koštaju od 850 maraka pa naviše, a u njih može stati najmanje pet pušaka. To su sefovi debljine tri milimetra, od čelika i gvožđa, koji dva sata ne propuštaju toplotu, teški oko 250 kilograma”, objašnjavaju u ovoj radnji.

Istovremeno, predsjednik Lovačkog saveza RS Savo Minić kaže da je do ogromne potražnja za sefovima došlo iz predostrožnosti nakon tragedije u Srbiji.

“Veliki dio lovačkog oružja je još u kućama, iza vrata, “o klinu” ili u nekom ormaru. To je tolerisano u nekim ranijim vremenima, kada su djeca kasnije sazrijevala. Međutim sada moramo biti odgovorni i oprezni, jer su društvene mreže i telefoni doveli do toga da djeca sada vide da tim oružjem mogu počiniti nesreću”, kaže Minić.

I Miladin Jelić, iz banjalučkog lovačkog udruženja ,,Zmijanje”, potvrđuje za BL portal da je tragdija u Srbiji bila neka vrsta alarma za sve, kako bi se konačno odgovornije čuvalo oružje.

,,Treba poštovati ono što i sam zakon nalaže, dakle, obavezno u sefu čuvati oružje i to odvojeno od municije. Dosad se nije ni sekunde vodilo o tome računa, sada se konačno narod probudio. Sefove, sem u radnjama, možete naručiti i kod limara, pa ga uskladiti sa namještajem, da, primjera radi, djeca i ne primijete da on postoji”, napominje Jelić za BL portal.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za BL portal kažu da su vlasnici registrovanog oružja dužni da svoje oružje čuvaju  tako da je ono nedostupno neovlašćenim licima, a posebno djeci.

,,Oružje i municija koje drži i nosi fizičko ili pravno lice i preduzetnik, čuvaju se u stambenom ili poslovnom prostoru koje se nalazi u mjestu prebivališta, odnosno sjedištu imaoca oružja, zaključano i odvojeno jedno od drugog. Tačnije, oružje mora biti odvojeno od municije u kasama, metalnim ormarima, sefu ili sličnom spremištu koje se ne može otvoriti uobičajenim alatom, kako ne bi bili dostupni neovlašćenim licima, a posebno djeci”, ističu u Ministarstvu.

U MUP-u takođe napominju da je za prekršaj fizičkog lica koje sa oružjem i municijom ne postupa sa pažnjom i ne čuva oružje na bezbjednom mjestu, zakonom propisana kazna od 300 do 500 marka, kao i zaštitne mjere oduzimanja oružja.  Ukoliko taj prekršaj izvrši pravno lice, novčana kazna iznosi od 10.000 do 15.000 maraka uz zaštitnu mjeru oduzimanja oružja.

Slična situacija je i u Srbiji. Gotovo da nema specijalizovane prodavnice u Beogradu u kojoj može da se kupi sef, pišu tamošnji mediji. Sve što su imali je rasprodato, a liste čekanja za sef su sve veće.

Željka Pavlović, BL portal