Tender poništen, opasni medicinski otpad pokupljen

28.10.2019. | 09:10

Opasni medicinski otpad, koji je pronađen kod mrkonjićkog sela Jasenovi Potoci, privremeno je zbrinut, odnosno prikupljen u velike vreće, koje su potom prekrivene najlonom kako ne bi kisnule, a radi se na tome da ne prezimi u prirodi.

To su za “Nezavisne novine” potvrdili u opštini Mrkonjić Grad, čiji je zadatak da ovu ekološku opasnost otkloni. Međutim, taj posao ne ide glatko.

“Prije nekoliko dana ponovo je raspisan tender, jer je prvi poništen. Bilo je problema koji se odnose na nerealne cijene”, rekao nam je Mitar Cvijić, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u opštini Mrkonjić Grad, koji nije mogao da precizira koliko će ovaj posao koštati.

Poznato je, međutim, da iza tendera često uslijedi žalba, što radove dodatno prolongira, ali u opštini uvjeravaju da otpad u Jasenovim Potocima neće ostati još dugo.

“Prezimiti neće na toj lokaciji. On je već pokupljen u vreće i pokriven najlonom, tako da mu ni kiša ne može ništa i na taj način je obezbijeđen što se tiče padavina i rasipanja. Sada se samo čeka koja će firma proći na tenderu i zbrinuti taj otpad”, uvjerava Cvijić za “Nezavisne”.

Inspektoratu Srpske je, podsjetimo, u martu prijavljeno da je kod Jasenovih Potoka neko istresao veliku količinu medicinskog otpada, zbog čega je na teren u vanrednu kontrolu išao republički farmaceutski inspektor.

Konstatovano je da se tu nalaze dvije veće deponije medicinskog otpada, na kojima su i lijekovi stariji od 26 godina, a onaj ko je istresao te medikamente na ovu lokaciju ostaće nekažnjen, jer nije moguće utvrditi o kome se radi.

“Na otpadu se nalaze tabletirani, parenteralni proizvodi, sirupi, šprice, praškovi, igle stranih proizvođača… Tu se nalazi i dosta suspenzija, praškastih supstanci u plastičnoj ambalaži, koja je zbog dugog perioda u fazi raspada i nije moguće ustanoviti naziv proizvođača niti rok upotrebe. Rokovi upotrebe koji su bili vidljivi odnose se na period od 1993. do 1997. godine”, rekli su nam ranije iz Inspektorata RS.

Zakonom o upravljanju otpadom regulisano je da troškove u ovakvim slučajevima snosi lokalna zajednica.

“Zato očekujemo da će opština Mrkonjić Grad u najkraćem mogućem roku preduzeti potrebne mjere u cilju uklanjanja otpada sa predmetne lokacije, a radi zaštite zdravlja stanovništva, životne sredine te suzbijanja daljih potencijalnih rizika”, rekli su još prije gotovo sedam mjeseci iz Inspektorata RS.

 

Izvor:(Nezavisne novine)