Tabu teme: Žene u Srpskoj često koriste abortus kao metod kontracepcije

08.08.2022. | 07:31

Na namjerni prekid trudnoće u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske za sedam mjeseci ove godine odlučilo se 99 žena, od čega i nekoliko maloljetnica, a upućeni kažu da je nemoguće saznati stvaran broj abortusa, jer se rade i u privatnim klinikama širom Srpske, o čemu nema zvaničnih podataka.

Specijalista ginekologije i akušerstva u UKC-u dr Vladimir Perendija kazao je za “Glas Srpske” da je u ovoj godini izvršen približno jednak broj abortusa kao i u istom periodu lani, odnosno svega četiri abortusa manje.

“Do kraja jula ove godine zabilježena su i dva abortusa kod maloljetnica, dok je u istom periodu lani bio jedan slučaj”, rekao je Perendija. Dodao je da je najmlađa pacijentkinja imala samo 17 godina.

“Što se tiče namjernih prekida trudnoća na našim prostorima, nemoguće je znati stvaran broj abortusa. Nažalost, ne možemo znati ni koliko maloljetnica se odluči na taj korak, jer se najčešće odlučuju za privatne ambulante”, kazao je Perendija.

Dodao je da po zakonu zahtjev za prekid trudnoće kod maloljetnih trudnica podnosi roditelj ili staratelj. S obzirom na to da je najveći broj maloljetničkih trudnoća, kako kaže, neželjen, onda se abortusi mahom i rade u ustanovama gdje to mogu učiniti bez znanja roditelja ili staratelja.

“Razlozi za prekid trudnoće su brojni, a svakako da je najčešći razlog taj da žena ne želi dijete u tom trenutku ili ne želi uopšte više djece. To je još jedan od apsurda jer žene često koriste abortus kao metod kontracepcije, zaobilazeći brojne metode savremene kontracepcije koje su dostupne”, rekao je Perendija. Dodao je da se žene na prekid trudnoće nerijetko odlučuju i zbog socijalnih razloga.

Profesor doktor ginekologije i porodiljstva na Medicinskom fakultetu u Banjaluci Nenad V. Babić kaže za “Glas Srpske” da je pozitivno to što je ipak nešto manji broj abortusa.

“Namjeran prekid trudnoće je jedno vrijeme bio vrlo čest kao način kontracepcije i rješavanja trudnoće”, rekao je Babić naglasivši da abortus sa sobom uvijek nosi velike rizike.

Pojasnio je da je vrlo važna edukacija o kontracepciji i vakcinaciji protiv humanog papiloma virusa, koji je uzročnik raka grlića materice.

“Abortus je jedan od uzroka steriliteta, a on se, nažalost, znatno povećava”, kazao je Babić.

Psiholog Aleksandar Milić smatra da abortus neminovno ostavlja psihološke posljedice na ženu, a naročito na maloljetnice.

“Najmanje se radi na edukaciji u oblasti odnosa među polovima. Ljudi se, prirodno, prepuštaju nagonima, ali zbog nedostatka edukacije, sve biva prepušteno stihiji”, rekao je Milić.

Dodao je da ove veoma ozbiljne teme nisu predmet izučavanja u školama.

“Trebalo bi da se posebno radi sa učenicima, gdje bi osim nastavnika bili uključeni ljekari, ginekolozi i psiholozi”, kazao je Milić.

Tabu teme

Aleksandar Milić kaže da ne bi trebalo da postoje tabu teme, jer to dovodi do najgoreg scenarija.

“Abortusi i seksualnost su tabu teme, jer se ne radi na prosvijećenosti. Ove teme su zabranjene u školi, među vršnjacima, ali i u porodici”, rekao je Milić.