
Suša uveliko uzima danak: Toplotni talas u BiH prži usjeve i podiže cijene hrane
03.07.2025. | 06:47Dok meteorolozi najavljuju visoke temperature i dane bez kiše, poljoprivrednici ističu da suša već uzima danak i strepe da će, ako se ovako nastavi, prinosi biti znatno manji, a cijene u narednim mjesecima veće.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je nedostatak padavina najviše primjetan na kukuruzu, soji i suncokretu, odnosno proljetnim usjevima.
“Ako u narednih sedam do deset dana ne bude nikakvih padavina, definitivno će doći do smanjenja prinosa kod kukuruza i soje, a na pojedinim parcelama i do potpunog uništenja zavisno od profila zemljišta, regiona, momenata sjetve i slično. Definitivno ova suša uzima danak. Rano je pričati o procentima štete, treba sačekati još koji dan, možda se negdje formira oblak i donese nam kišu, u protivnom imaćemo ozbiljnu štetu”, upozorava Marinković i dodaje da je pšenica u fazi sazrijevanja i da joj više nije potrebna tolika kiša.
Visoke temperature zadaju glavobolju i poljoprivrednicima u Federaciji BiH, a kako kaže Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, ukoliko ne bude padanja, svjedočićemo katastrofi.
“Prinosi su već sada upolovljeni, kako će biti do kraja, bog zna. Ovo će biti sve spaljeno”, kaže Bićo za “Nezavisne novine”.
Zbog svega toga Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH uputilo je juče apel svim nivoima vlasti da hitno proglase stanje elementarne nepogode.
Mladen Marjanović, predsjednik Udruženja voćara Prijedor, ističe da voćari nemaju mnogo razloga za zaštitu voćaka od vrućina jer je mraz ranije odnio skoro sav urod.
“Ovo što je ostalo, jednostavno nemamo količinu voća koju bismo štitili od vrućina. Međutim sama biljka jeste ugrožena jer ove godine pravi cvijet za iduću godinu. Ukoliko nema dovoljno vlage, iduće godine će biti smanjen urod”, kaže Marjanović za “Nezavisne novine”.
Nešto drugačija je situacija kod povrtara jer, kako kaže Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske, sve povrće je pod sistemom za navodnjavanje.
“Mi spasavamo biljke da ne izgore, ali posljedica po prinos će sigurno biti. Trudimo se da navodnjavanjem to smanjimo. Za sada se borimo, za dalje ćemo vidjeti”, kaže Ilić za “Nezavisne novine” i dodaje da će umanjenja roda biti zasigurno.
I dok će visoke temperature spržiti prinose, zasigurno će zapaliti cijene, što potvrđuje i Bićo, koji kaže da smo svjedoci stalnog rasta cijena.
“Domaća poljoprivreda nijednim zarezom to ne diktira. Mi smo mali proizvođači da bismo mogli učestvovati u kreiranju cijena, ali je izvjesno da će cijene rasti. Nije suša samo u BiH, suša je svugdje”, kaže on za “Nezavisne novine”.
Prema mišljenju Marinkovića, cijene bi mogle rasti, međutim na to će dosta uticati uvoz.
“Mi smo uvozno orijentisani po pitanju poljoprivrednih proizvoda. Vidjećemo kakvo je stanje u regionima iz kojih se uvozi, Evrope, Amerike, Rusije… Ako su tamo bili povoljni uslovi, sigurno da će te kulture doći na naše tržište i ne bi trebalo doći do većih oscilacija”, kaže Marinković za “Nezavisne novine”.
Na sušu su upozorili iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda, navodeći da prema trenutnim analizama na cijelom prostoru Republike Srpske prevladava jaka i ekstremna suša.
“Prema prognozi SPI, u narednom periodu očekuje se nastavak ekstremno niskih količina padavina, što ukazuje na veoma izražen deficit vlage u zemljištu. Ovo može imati značajan negativan uticaj na razvoj usjeva, posebno u osjetljivim fazama kao što su vegetativna i priprema za generativnu fazu”, ističu oni.