Stručnjak objasnio: Evo kako do penzije u 40. godini

14.07.2025. | 14:23

Penzionisanje sa 67, uskoro sa 70? Ako vlada uspje, radnici u Njemačkoj će morati da rade sve duže i duže.

Pa ipak, mnogi sanjaju o penzionisanju mnogo ranije neki bi čak željeli da daju otkaz sa 40. Luda ideja ili ostvariv cilj? Iskreno: Moguće je – ali samo uz ekstremna ograničenja.

U najnovijem Jutjub videu „ARD-Marktcheck“, stručnjaci ispituju različite opcije za penzionisanje, pišu njemački mediji.

Koliko novca vam je potrebno?

Jedna stvar koju ne možete izbjeći ako želite da se penzionišete rano: blagovremeno izgradnja kapitala. Stručnjak i član upravnog odbora njemačke finteh kompanije „Raisin“ (koja brokeruje investicione proizvode) objašnjava u videu: „Akcije i ETF-ovi su neophodni kao osnovne investicije za dugoročno stvaranje bogatstva“.

Veliko pitanje: Koliko treba da uštedim?

Pravilo 25 puta je, između ostalog, ključno za vaše finansijsko planiranje. Uspostavili su ga američki ekonomisti, a u njemu se navodi da bi do penzionisanja trebalo da uštedite 25 puta više od godišnjih troškova kako biste osigurali životni standard za narednih 30 godina.

Ovoliko vam je novca potrebno da biste se penzionisali sa 40 godina
Prema proračunu Saveznog zavoda za statistiku iz 2022. godine, prosječni troškovi života u Njemačkoj iznose 2.846 evra mesečno. To je 34.152 evra godišnje. Prema pravilu 25 puta, to znači da za penzionisanje sa 40 godina potrebno je imati ušteđevinu od oko 854.000 evra, prenose njemački mediji.

Naravno, to je mnogo statistike, a u stvarnom životu nas očekuju rizici i izazovi:

Život može da poremeti planove, na primjer, gubitkom posla ili kuće ili osnivanjem porodice. Cijene akcija fluktuiraju.

Ako se penzionišete sa 40 godina, vaša ušteđevina bi trebalo da traje 40 do 50 godina, jer se životni vijek povećava.

Cijene rastu (inflacija).

Stručnjaci preporučuju: Ako povlačite novac iz svog portfolija, postepeno ga dopunjavajte obveznicama ili drugim manje volatilnim investicijama. Ovo će pomoći u ublažavanju fluktuacija.

Život sa penzijom od 1.500 evra

Još uvijek mnogo novca, ali realnije (uz odlučnu želju za štednjom): Ako smanjite očekivanja i možete se snaći sa 1.500 evra mjesečno, onda će vam do penzionisanja trebati 450.000 evra.

Međutim, život sa penzijom od 1.500 evra mjesečno znači značajna ograničenja:

Veća je vjerovatnoća da ćete živeti u zajedničkom stanu ili stanu na selu nego u velikom gradu.

Odustajanje od sopstvenog automobila; umjesto toga, koristite bicikl ili javni prevoz.

Kupovina orijentisana na budžet i skromni odmori poput kampovanja umjesto putovanja na velike udaljenosti.

Važni aspekti u penziji

Porezi: Kapitalni dobici se oporezuju po stopi štednje (približno 26,4 procenta). Poreska uprava koristi test „jeftinijeg“ (postupak koji se koristi za utvrđivanje koja je poreska opcija najpovoljnija za vas kao poreskog obveznika) i dozvoljava vam da primjenite svoju ličnu, nižu poresku stopu.

Zdravstveno osiguranje: Kao dobrovoljni zakonski osiguranik, morate nastaviti da plaćate doprinose na osnovu prihoda od kapitalne dobiti.

Zakonska penzija: Više ne doprinosite penzionom fondu. Uplate izvršene do 40. godine isplaćuju se tek u uobičajenoj starosnoj granici za penzionisanje (67) i shodno tome su niske, prenosi Blic.

Koliko je realno penzionisanje sa 40 godina?

Cilj „penzionisanja sa 40 godina“ je izuzetno ambiciozan i praktično nedostižan za prosječnog radnika.

– Zahtijeva ekstremnu disciplinu, veoma ograničen način života i realniji je za one sa visokim prihodima bez dugova ili porodičnih obaveza – kaže stručnjak.

Oznake: Novac, Penzije, Rad