Stručnjaci upozoravaju: Kozmetologija nije samo površinsko estetsko uljepšavanje tijela

03.06.2021. | 13:10

Ovih dana region je potresla vijest da je Olgica Markanović (31), vlasnica “medicinsko-estetskog centra Tayas” u Beogradu, uhapšena zbog sumnje da je u svojim salonima unakazila 11 žena i počinila krivična djela teško djelo protiv zdravlja ljudi.

Takođe, Markanović je imala i salon ljepote u Banjaluci kojem je Inspektorat Republike Srpske zabranio rad. Vođeni tom viješću kao i pojavljivanjem sve više samoprozvanih stručnjaka i nadriljekara, oglasili su se iz banjalučkog “Koledža kozmetologije i estetike”.

“Brojni mediji u zemlji i okruženju ovih dana su puni novinskih natpisa o nadriljekarima i kvazi-stručnjacima iz oblasti kozmetologije koji se lažno predstavljaju kao kozmetolozi i svojim ne stručnim radom uništavaju lice i druge dijelove ljudskog tijela, izvode procedure za koje nisu kompetentni, a svojim lažnim predstavljanjem dovode u zabludu klijente koji misle da se radi o visokoobrazovanim kadrovima, što nije tačno. S toga apelujemo na medije da  u svom izvještavanju koriste referentna mišljenja ljekara, dermatologa, estetskih hirurga i kozmetologa sa završenim visokim obrazovanjem”, saopštili su iz “Koledža kozmetologije i estetike”.

Visokoškolska ustanova VŠ “Koledž kozmetologije i estetike” Banjaluka jedina je referentna ustanova u BiH koja ima licencirana dva studijska programa iz oblasti kozmetologije i estetike sa sjedištem u Banjaluci, pa su smatrali korisnim da javnostobavijeste  važnim činjenicama i spremnost nastavnog kadra i saradnika da učestvuju u kreiranju javnog mnjenja u vezi primijenjene kozmetologije i adekvatne njege tijela i savjetima iz ove oblasti.

Predavač na Visokoj školi Velibor Dević, strukovni specijalista primijenjene kozmetologije i estetike, ističe da javnost mora da zna razliku između kurseva ili neformalnih vidova obrazovanja i visokog obrazovanja iz oblasti kozmetologije koje prati naučni nivo znanja ali i praktični dio koji zauzima više od 40% nastavnog procesa.

“Što se tiče stručnosti i kompetencija javnost treba i mora da zna da se kozmetolozi znatno razlikuju od kozmetičkih tehničara i kursista po tome što iza njihovog praktičnog rada i vještina koje savladaju na fakultetu stoji nauka. Kao što je poznato javnosti naša ustanova već 15 godina obrazuje kadrove sa VSS iz ove oblasti i svako drugo predstavljanje kozmetičara, edukatora ili kursista kao kozmetologa je lažno predstavljanje i pogubno za oblast kozmetologije. Kozmetologija nije samo površinsko estetsko uljepšavanje tijela već sofisticirano polje posebne multididciplinarne nauke koja se bavi proučavanjem sastava, dejstva i primjene preparata koji se koriste prilikom uljepšavanja tijele”, ističe Dević.

Iz VŠ “Koledž kozmetologije i estetike” ističu  da se kozmetolozi znatno razlikuju od kozmetičkih tehničara i kursista po tome što iza njihovog praktičnog rada i vještina koje savladaju na fakultetu stoji nauka.

“Naši profesori su univerzitetski profosori, (doktori nauka), za adekvatnim izborima u naučna zvanja, asistenti i demonstratori koji studente obučavaju da rade po pravilima struke i zaštite zdravlja. Studenti tokom studija izučavaju anatomiju, fiziologiju, biohemiju, dermatologiju, estetsku hirurgiju, strane jezike, a veoma su važne kozmeto-terapijske procudure i vještine, predmeti iz kozmetologije, specijalne kozmetologije te umjetničke vještine i pedagoški predmeti koje izučavaju.  Pored teorijskog dijela vrlo je zastupljen i praktični dio nastave kroz vježbe”, poručio su iz ove ustanove.