Stanovništvo masovno odlazi, a malo dolazi: Pasoš BiH ne zanima strance

07.03.2022. | 13:27

U jeku masovnog odlaska domaćeg stanovništva gotovo je neznatan broj onih koji se odluče da zatraže državljanstvo BiH o čemu svjedoči i podatak da je za deceniju pasoš ove zemlje dobilo tek nešto više od 6.000 lica.

U Ministarstvu civilnih poslova BiH kazali su da stranci mogu steći državljanstvo zemlje i entiteta po različitim osnovima koji su definisani zakonima BiH i entiteta.

“Zakonima je takođe propisana procedura i način vođenja postupka. Lica koja podnose zahtjev za državljanstvo moraju dostaviti sve propisane dokaze, u zavisnosti od toga po kojem osnovu podnose zahtjev za sticanje državljanstva”, objasnili su u Ministarstvu civilnih poslova za “Glas Srpske”.

Naglasili su da je državljanstvo BiH po različitim osnovima od 2012. do 2022. godine steklo ukupno 6.641 lica. To znači da je u prosjeku godišnje pasoš BiH dobilo svega 641 osoba.

“Najveći broj lica koja su dobila državljanstvo BiH su iz Srbije i Hrvatske i to po osnovu ugovora o dvojnom državljanstvu sa pomenutim državama”, naveli su u Ministarstvu civilnih poslova.

Sa druge strane, poražavajući su podaci o odlasku domaćeg stanovništva, a prema pojedinim podacima koji su dostupni javnosti ta brojka doseže i do 200.000 lica koja su se odselila iz BiH za proteklih deset godina. Stručnjaci smatraju da su podaci o broju stranaca koji su dobili državljanstvo BiH poražavajući.

“To je smiješno. Presmiješno. Ti podaci govore da BiH nije interesantna nikome, osim ovim ljudima iz okruženja koji imaju određene poslove i ovdje traže državljanstvo kako bi svoje poslove razvili. Jedan manji broj onih koji su dobili pasoš BiH sigurno je vezan i porodično, iz nekih privatnih razloga”, naveo je ekonomista Aleksandar Ljuboja.

On naglašava da su ekonomski razlozi okidač zašto državljani drugih zemalja traže državljanstvo BiH.

“To su uglavnom vlasnici ili direktori pojedinih kompanija koji su ovdje došli da žive i rade za kompanije iz Srbije i Hrvatske. Pored toga i neke druge multinacionalne kompanije šalju radnike u BiH zbog poznavanja jezika, kulture i običaja, pa se oni prilagode i ovdje i ostanu. Na neki način dopadnu im se pojedini krajevi. Posebno je atraktivna Banjaluka za veliki broj stranaca koji dolaze ovdje da rade i na kraju odluče i da žive”, naveo je Ljuboja.

Prema pojedinim izvorima, veoma mnogo ljudi sa Bliskog istoka dobilo je u prethodnim godinama dokumenta BiH, ali njih nema u zvaničnoj statistici.

“Izdata je gomila tih dokumenata njima u Sarajevu, samo njih nema u zvaničnoj statistici. To se krije, ali obavještajne službe o tome imaju podatke”, navode sagovornici “Glasa Srpske”.

Hrvatska

Za deceniju i po hrvatsko državljanstvo dobilo je više od milion stranaca. Državljanstvo te zemlje dobilo je najviše građana BiH i to njih 32.846, zatim Srbije 9.972 lica, dok se na trećem mjestu nalazi Australija sa 4.405 građana te zemlje koji su dobili pasoš Hrvatske.