
SPC i vjernici obilježavaju Tominu nedjelju: Ove običaje bi trebalo ispoštovati…
27.04.2025. | 08:06Tomina nedjelja, prva nedjelja nakon Vaskrsa, nosi različita imena – Nedelja Antipashe, Bijela nedjelja, ali i “Nova nedjelja”, jer označava početak svih nedjelja koje slijede nakon Vaskrsa.
Ova nedjelja još se naziva i Mali Vaskrs
Ovaj dan, posvećen Svetom apostolu Tomi, slavi njegovu vjeru i preobraženje iz nevjerovanja u vjerovanje u Hristovo Vaskrsenje.
Na ovaj dan, apostol Toma, koji je sumnjao u Hristovo vaskrsenje, konačno je povjerovao nakon što je Gospod ušao kroz zatvorena vrata i dozvolio mu da opipa Njegove rane. Tada je Toma uzviknuo: “Gospod moj i Bog moj!”. Ovaj trenutak označava kraj njegovih sumnji i početak njegovog istinskog vjerovanja.
Prema tradiciji, vrata raja su otvorena tokom dana između Vaskrsa i Tomine nedjelje, a smatra se da onaj ko tada umre, odlazi direktno u raj. Vjeruje se da se vrata zatvaraju u ponoć, simbolizujući završetak ovog blagoslovenog perioda.
U narodu je ova nedjelja poznata i kao vodena. „Valja se“ da mladići i djevojke izađu na potoke i rijeke, prskaju se i bacaju u vodu cvjetne vijence, a sve kako bi umilostivili vodene demone.
Bogosluženje Tomine nedjelje u crkvi ima poseban karakter. Osim što se slavi Tomin preobražaj, spominje se i silazak Isusa Hrista u Ad (pobjeđivanje smrti i grijeha), što je još jedan ključni trenutak hrišćanske tradicije.
Liturgija nije uobičajena, već podsjeća na poredak jedne od dvanaest velikih crkvenih praznika, uz pjevanje specijalnih stihira koji opisuju događaje iz Hristovog života.
Nakon Tomine nedjelje, ponovo se služe molitve za umrle, čime se nastavlja period molitve koji je započeo od Lazareve subote.
Na dan poslije Tomine nedjelje, u Pobusani ponedjeljak, služe se parastosi na grobljima, čime živi kao da čestitaju svojim pokojnim rođacima i prijateljima radosni praznik Vaskrsenja Hristovog.
Zbog toga u nekim dijelovima zemlje danas farbaju jaja koja će prvo dati djeci da pojedu, u čast života i zdravlja, a ostatak će odnijeti na groblje. Narod kaže, da se i mrtvi „počaste“ i obraduju Hristovom vaskrsenju.