Služen parastos kod Rogatice: Obilježeno 80 godina od pokolja srpskih civila

07.10.2023. | 17:28

U rogatičkom selu Kamen na groblju Mlakuša danas je osveštana nadgrobna spomen-ploča i služen parastos za 31 srpskog civila koje su mučki ubile ustaše iz susjednih sela 11. oktobra 1943. godine i obilježeno 80 godina od ovog pokolja.

Nakon osveštanja i parastosa za duše postradalih, protojerej-stavrofor Novica Ćebić rekao je da je tog dana od zločinačke ruke mučenički stradala srpska nejač.

“Samo zato što su Hristovi i kršteni u ime Gospoda i Svete Trojice, nosili hrišćansko ime i Hristovu Božiju blagodet”, istakao je Ćebić.

Zoran Spajić iz Organizacionog odbora za izgradnju spomen-ploče sa imenima stradalih i obilježavanje 80 godina od stradanja 31 civila, 13 žrtava iz familije Bandić, osam iz Spajića, šest iz Janjića i po jedna žrtva iz Kojića, Lučića, Draškovića i Begovića, zahvalio je svima koji su učestovali u aktivnostima postavljanja spomen-ploče i organizovanju pomena, a posebno ljudima koji su uredili seosko groblje Mlakuša i radili na postavljanju nadgrobne ploče.

On je naglasio da su svi stradali u ovom pokolju imali pojedinačne spomenike, ali je ideja njihovih potomaka bila da obezbijede zajedničko obilježje sa imenima stradalih i da se raseljeni zajedno okupe, da potomcima prenesu istinu o tom stradanju predaka.

Goran Kozić iz susjednog sela, koji se bavio istraživanjem stradanja srpskog naroda u ovom kraju, u obraćanju okupljenima je istakao da je ovaj stravičan zločin nad civilima u selu Kamen i sličan u nekoliko pripadajućih zaselaka počinio dio ozloglašene “Vražije divizije”.

On smatra da je razlog za stradanje nedužnog naroda na području šireg područja Tetime, u okolini Rogatice, bio u interesnoj raspodjeli BiH po uspostavljanju Nezavisne Države Hrvatske koje se našlo u demarkacionoj liniji između italijanskih i njemačko-ustaških snaga, te da je u ovom slučaju jedna jedinica iz okoline Bursića i Adrovića krenula ka Mesićima, te ubijala sve, većinom djecu, žene i starije osobe.

Kozić je naglasio da je poruka ovog okupljanja povodom obilježavanja 80 godina od stradanja nevinih u selu Kamen to da se moraju čuvati, braniti i njegovati vrijednosti srpskog naroda.

Jadran Bandić rekao je da su nevino pobijeni preci u srcima njihovih potomaka i da im to sjećanje niko ne može oteti.

“Najvažnije je da u nama nema zla. Mi napredujemo i zavjetujemo se našim nevino stradalim precima da će biti još doktorata, da ova mladost napreduje i da je to naš put”, poručio je Bandić.

Radiša Bandić sa Pala, porijeklom iz sela Kamen, rekao je Srni da je njegov otac Milorad, tada četrnaestogodišnji dječak, jedini preživjeli u pokolju u ovom selu, jer je uspio da pobjegne kroz prozor nakon što je došao svijesti poslije pogotka u čelo.

Bandić je naglasio da je brojne živote mještana susjednih zaselaka spasila njegova sestra Dara koja je bježeći od ustaša obavještavala mještane da je počinjen pokolj u selu Kamen.

Osamdesetogodišnji Milovan Janjić rekao je Srni da se svake godine na dan stradanja prisjeća priče svoje majke kojoj je pripadnik ozloglašene jedinice – komšija iz susjednog sela zaklao oca Mijata u kući pred djecom.

U ovom selu kod Rogatice danas su stalno naseljene dvije porodice, a Zoran Spajić iz Organizacionog odbora rekao je da se za izgradnju kuća i vikendica prijavilo oko 15 porodica, koje od opštine Rogatica očekuju da im obezbijedi struju i prateće uslove potrebne da Kamen oživi, uprkos teškoj istoriji, pokolju u Drugom svjetskom ratu i popaljenom i uništenom u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom.

Do Kamena se stiže vožnjom dvadesetak kilometara lokalnim asfaltiranim putem od kojeg je prilazni do dijela sela u dužini od 1.200 metara makadamski.