
Savremene tehnike: Medicinski tim UKC-a izveo dvije kompleksne operacije
15.05.2025. | 14:51Medicinski tim Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske danas je prvi put u Srpskoj izveo procedure transarterijske hemoembolizacije jetre na dva pacijenta sa tumorima jetre.
Procedure je izveo tim ljekara Zavoda za kliničku radiologiju UKC-a u najsavremenijoj angio-sali pod nadzorom interventnog radiologa iz Kliničkog centra “Bežanijska kosa” iz Beograda Davora Mrde.
Specijalista radiologije Mile Čučak rekao je novinarima da je jedan pacijent sa primarnim malignim karcinomom, a drugi pacijent je sa metastazom kolorektalnog karcinoma.
Čučak je napomenuo da se ova metoda koristi kod pacijenata koji nisu kandidati za operaciju.
On je pojasnio da je riječ o metodi transarterijska hemoembolizacija kojom se minimalno invazivnim pristupom preko femonalne arterije u preponi i kateterima dolazi selektivno do arterije koja ishranjuje tumor ili metastazu unutar jetre i onda se selektivno u regiju tumora ubrizgava lijek.
“Ova nova metoda je korak koji će doprinijeti da se pacijenti, koji boluju od malignih karcinoma ili metastaza, uspješno liječe, odnosno da im se produži život u slučaju da nisu kandidati za operaciju”, rekao je Čučak.
On je dodao da je nova metoda samo nadogradnja vještina sa kojima raspolažu u Zavodu za kliničku radiologiju.
Mrda je rekao novinarima da UKC Republike Srpske danas stavljen na mapu evropskih onkoloških centara koji se bave najsavremenijim tehnikama liječenja tumora jetre.
“Ove procedure koje izvodimo nisu u suprotnosti sa onkološkom terapijom već jedna drugu pomažu, a samim tim omogućavamo pacijentima, kvalitetniji život i bolje lečenje”, precizirao je Mrda.
Načelnik Klinike za onkologiju Živko Vranješ zahvalio je kolegama iz Srbije i iz interventne radiologije UKC-a na razvijanju nove metode liječenja onkoloških pacijenata koji su do sada za ovu intervenciju upućivani u Beograd.
“Nadamo se da ćemo od danas imati kontinuitet ovom metodom liječenja, tako da će naši onkološki pacijenti to liječenje moći da sprovedu u Banjaluci, što je značajno”, rekao je Vranješ.
On smatra da je ta metoda korisna, te da se može ponavljati nekoliko puta ukoliko zdravstveno stanje to dozvoljava.
Kolegama iz Srbije i saradnicima iz UKC-a zahvalio je i generalni direktor Vlado Đajić koji je istakao da će uraditi sve da se u UKC-u primjenjuju ono što se primjenjuje i eminentnim centrima Evrope i svijeta.
“Želja naših pacijenata, a i budućnost medicine jesu minimalno invazivne hirurške intervencije”, rekao je Đajić novinarima.
On je istakao da je ponosan zbog činjenice da je UKC opremom, kadrom, znanjem i voljom za edukacijom spreman za mnoge takve intervencije.