Roditelji bolesnih mališana dobili obećanje: Uskoro rješenje za refundaciju lijekova

01.02.2023. | 16:00

Ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić, dao nam je obećanje da će učiniti sve kako bi se nedoumice nastale zbog primjene novog Zakona o obaveznom zdravstevnom osiguranju i refundaciji lijekova riješile, kaže za BL portal predsjednik Udruženja za  pomoć nedovoljno razvijenim licima Gradiška, Dragoslav Šinik, nakon sastanka sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Fonda zdravstvenog osiguranja i Univerzitetskog Kliničkog centra. 

Na sastanku kojem su prisustvovali i predstavnici Saveza za rijetke bolesti, dobili su i obećanje Fonda zdravstva da će staviti na listu A lijekove koje roditelji djece iz ovih kategorija nabavljaju u inostranstvu i potražiti način za refundacije osobama sa rijetkim bolestima.

,,Obećanje ministra Šeranića je da će sve biti u što kraćem roku riješeno. Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja izašli su sa informacijom da su na našu preporuku izvršili uvid u prošloj godini koji  lijekovi nisu registrovani na A listi, a koriste ih naši korisnici, te da će ih staviti na listu. Tako da su sve te lijekove stavili na A listu, koja sutra ide na usaglašavanje. Usmeno su nam garantovali da bi u roku od deset dana taj proces trebalo da bude  završen i da će roditelji ponovo moći  da izvrše refundaciju kao što su radilli ranije”, objašnjava Šinik za BL portal.

Na sastanku je dogovoreno da sve refundacije za lijekove koje su odbijene u januaru, budu isplaćene.

Što se tiče Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske, oni su iznijeli svoje konkretne prijedloge, jer, kako kažu, mnogi koji imaju rijetke bolesti zavise i od “pomoćnih sredstava”, kao što su gaze, kreme, vitamini, ishrana, što se  ne može staviti na A listu, a preskupo je.

,,Oni su dali prijedlog  da se koristi legitimacija Saveza za rijetke bolesti, jer svi su evidentirani preko Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpke i da im se na osnovu toga izađe u susret. Takođe, da Fond nađe rješenje kao što su radili tokom prošle godine”, dodaje Šinik.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra su im, kako kažu, potvrdili da imaju formirane konzilijume i da nema potrebe za pravljenjem novih, ali i da oni ne mogu snositi troškove refundacija.

Ovo je za BL portal ranije potvrdio i direktor UKC RS, Vlado Đajić.

“Odluka da Univerzitetski  klinički centar preuzme na sebe dio refundacija je nesporovodiva. To mora preuzeti na sebe Fond zdravstvenog osiguranja i Vlada Republike Srpske”, rekao je Đajić.

Iz Fonda su i danas, kao i ranije, ponovili da se moraju držati zakona, sve dok se ne urade promjene – stavljenje lijekova na A listu ili donošenje  posebnih uredbi.

U svakom slučaju, nadamo se da je ovo korak ka rješenju, kaže za BL portal predsjednica Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske, Biljana Kotur.

,,Do svega ovoga je došlo, kako nam je prezentovano, zbog toga što su Ministarstvo i Fond željeli da sve oboljele stave u sistem, jer neki imaju stare nalaze, ne liječe se u Republici Srpskoj, pa se iz tog razloga ne mogu planirati nabavke, količine, kao ni sam budžet. Na sastanku su nas zamolili za strpljenje i dali obećanje da idu u pravcu rješavanja problema. Takođe, rekli smo na sastanku da UKC RS i Fond međusobno komuniciraju o potvrdama konzilijuma, da pacijenti ne lutaju, nego samo dobiju potvrde”, zaključuje Kotur za BL portal i napominje da ovo nije kraj njihove bitke.

Željka Pavlović, BL portal