Ristić poručio zvaničnicima: Raditi na internacionalizaciji teme stradanja Srba u NDH

08.08.2022. | 18:28

Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić izjaio je da Srbi moraju intenzivno raditi na tome da internacionalizuju temu genodica nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu, na cijeloj teritoriji NDH.

Ristić je naglasio da je poslije decenija nebrige, sada konačno u srpskom društvu prisutna kultura sjećanja, naglasivši da sjećanje ne može da bude samo sebi svrha već je potrebno uspostaviti mehanizme koji se u nauci zovu politika pamćenja i kultura sjećanja.

Komentarišući izjave hrvatskih zvaničnika sa obilježavanja “Oluje” u Kninu, Ristić je naveo da, kao čovjek, može da kaže da je to sramotno, a kao stručnjak – da je apsolutno nedopustivo i suprotno elementarnim istorijskim činjenicama.

“Tu se radi o etničkom čišćenju, sa elementima genocidne namere, o proterivanju skoro 250.000 ljudi samo zbog toga što su pripadnici jednog naroda, jedne verske denominacije, i o ubistu oko 2.000 civila”, rekao je Ristić.

On je pojasnio da je tu riječ o “pobjedi Hrvatske nad sopstvenim građanima”.

“To je pobede oružanih, vojnih i policijskih snaga nad civilima u zbegu, i zahvalnosti što je proterano sopstveno stanovništvo, koje je bilo neželjeno, u istoj meri kao između 1941-1945. godine, na toj istoj teritoriji”, rekao je Ristić za Tanjug.

Prema njegovim riječima, isuviše je istorijskih podudarnosti, istih poruka i mehanizama koji su korišćeni od 1941-1945, a onda opet od 1991-1995. godine na području današnje Hrvatske.

On je naglasio da su reakcije iz Hrvatske na to što je Srbija podigla optužnice protiv četvorice hrvatskih pilota osumnjičenih za ratni zločin na Petrovačkoj cesti, zabrinjavajuće.

“Verujem da će naš pravosudni sistem istrajati u procesuiranju onih koji su osumnjičeni za ratne zločine, i da neće biti nikakve dileme u tome da se radi o ratnom zločinu. Svi podaci, istorijski izvori, svedočanstva, preživeli, svedoče jedinstveno da se radilo o napadu hrvatskog ratnog vazduhoplovstva na gurpu izbeglica, koja se tada već nalazila na teritoriji BiH”, rekao je Ristić.