Reakcija hrvatskog fonda na tvrdnje načelnika Novog Grada o zemljotresu i Trgovskoj Gori

14.01.2021. | 15:41

Fond za finansiranje razgradnje NEK demantovao je tekst objavljen na BL-portalu 10. januara 2021. pod naslovom „Drljača jasan: Zemljotresi upozorenje da se ne skladišti radioaktivni otpad na Trgovskoj gori“.

Njihov demanti prenosimo u cjelosti:

“Poštovani,  s obzirom da je na portalu www.bl-portal.com 10. januara 2021. u članku pod naslovom „Drljača jasan: Zemljotresi upozorenje da se ne skladišti radioaktivni otpad na Trgovskoj gori“ naveden niz netačnih informacija koje čitaoce mogu navesti na pogrešne zaključke, molimo vas da objavite ispravak netačnih navoda i insinuacija, na isti način na koji je objavljen i članak na koji se referiramo, te ga prenesete u originalnom obliku.

Podsjećamo, u navedenom članku prenese su izjave načelnika opštine Novi Grad Miroslava Drljače koje je dao za agenciju Srna, a u kojem govoreći o postavljenim seizmološkim stanicama na lokaciji Trgovske gore kaže kako se ne može „očekivati da Hrvatska objavi relevantne podatke o seizmičkoj aktivnosti na lokaciji Trgovska gora“, što nije tačno.

Tačno je da se sve relevantne informacije objavljuju redovno te su dostupne čitavoj javnosti. Naime, nakon što je u novembru 2020. godine na lokaciji Čerkezovac postavljena seizmografska postaja, koja je uključena u nacionalnu mrežu, rezultati mjerenja i očitanja sa seizmološke postaje su javno dostupni i objavljivani u slučaju primijećenih potresa u najbržem mogućem vremenu. Tako je bilo i nakon potresa 28. i 29. decembra 2020. godine. Uz izvještaje seizmografskih službi koji su javno dostupni, a u cilju detaljnog informisanja od strane naše ustanove napravljen je detaljan izvještaj nakon navedenih potresa s rezultatima zabilježenim na seizmološkoj postaji Čerkezovac. Izvještaj je 30. decembra2020. izradio Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te je isto objavljeno 6. januara 2021. na web stranici www.radioaktivniotpad.org  u članku pod naslovom „Akceleracija u Zagrebu 2,43, a na Čerkezovcu 0,49 m/s2“.

Na istoj stranici objavljen je i iscrpan izvještaj o stanju na samoj lokaciji na dan 30. 12. 2020. godine, prema kojem nisuprimijećena nikakva oštećenja na samoj lokaciji i objektima, a što potvrđuje kako je objekt siguran i pogodan za skladištenje nisko i srednje radioaktivnog otpada te da ne postoji opasnost za lokalno stanovništvo, kako u Republici Hrvatskoj tako i u Bosni i Hercegovini.

Smatramo kako nema razloga za neargumentovano i senzacionalističko uzbunjivanje javnosti, a mi kao ustanova ćemo nastaviti transparentno, istinito i jasno informisati javnosti te sve zainteresovane dionike”, stoji u demantiju.