Radoslav Gajanin: Onlajn nastava biće sastavni dio studiranja

18.06.2020. | 09:03

Studenti su tokom pandemije redovnije pratili nastavu, koja je zbog virusa korona izvođena elektronskim putem, nego što su ranije dolazili u amfiteatre da slušaju predavanja, zbog čega planiramo da onlajn sistem rada postane sastavni dio naših planova i programa u narednom periodu.

Rekao je to u intervjuu za “Glas Srpske” rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin i dodao da je predmet koji on predaje pratilo više od 90 odsto studenata.

– Razlog veće posjećenosti onlajn predavanja je to što su studenti mogli da ih prate iz bilo koje pozicije, a studentska anketa je pokazala da im se ovaj vid nastave veoma dopada te su njen kvalitet ocijenili zadovoljavajućim – kazao je Gajanin.

Imajući u vidu razna ograničenja, između ostalog, pri prelasku granica, da li ove godine očekujete više zainteresovanih za studiranje na Univerzitetu u Banjaluci?

Smatram da će trenutna ograničenja kad je u pitanju prelazak granica i odlazak u inostranstvo uticati da veći broj svršenih srednjoškolaca odabere jedan od fakulteta na univerzitetima u Srpskoj. Veći broj brucoša očekujemo i zbog oslobađanja plaćanja školarine za studente koji se upišu na prvu godinu studija u akademskoj 2020/2021, što je predviđeno novim zakonom o visokom obrazovanju, koji je u skupštinskoj proceduri. Njegovo usvajanje očekujemo do početka akademske godine. To su dva ključna razloga zbog kojih očekujemo da ćemo popuniti upisne kvote bolje nego prethodnih godina. Rukovodstva fakulteta su upisne kvote planirala na osnovu ostvarenog upisa u prethodnoj akademskoj godini. Ako broj kvalitetnih kandidata u ovoj godini bude veći od predviđenih upisnih kvota, Univerzitet će tražiti od ministarstva proširenje liste, odnosno povećanje broja studenata koji mogu da se upišu na odgovarajući studijski program.

Najavljeno je pokretanje studijskog programa izučavanja kineskog jezika u okviru Filološkog fakulteta u Banjaluci. Dokle je stigao taj proces?

Radna grupa banjalučkog Univerziteta zajedno sa nastavnicima i saradnicima sa drugih visokoškolskih ustanova, na kojima se kineski jezik već izvodi, sačinila je elaborat za ovaj studijski program. Senat Univerziteta će se o tom studijskom programu i kvalitetu elaborata izjasniti na jednoj od sljedećih sjednica. Svi planirani koraci trebalo bi da budu završeni do ljetne pauze, odnosno do jula. Licenciranje se očekuje od Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo. Mi smo sigurni da ćemo prve studente upisati u akademskoj 2021/2022. godini.

Poznato je da je Univerzitet u Banjaluci opredijeljen za saradnju sa privredom. Da li su fakulteti dovoljno prisutni na tržištu i da li su spremni da odgovore njegovim potrebama?

Iako su fakulteti i akademsko osoblje vrlo sposobni da odgovore potrebama tržišta rada, smatram da nismo dovoljno prisutni i to iz više razloga. Ono što mogu da garantujem jeste da Univerzitet u Banjaluci, odnosno nastavnici i saradnici su najkompetentniji iz svojih oblasti, ali nisu iskorišćeni što se tiče privrede tačnije pojedinih kompanija. Mislim da će se takva situacija promijeniti u narednom periodu. Univerzitet i zaposleni se maksimalno trude da što kvalitetnije završavaju poslove koje im kompanije, privatne ili javne, povjere. Najbolju saradnju sa privrednicima obično imaju tehnički fakulteti.

Šta biste poručili svršenim srednjoškolcima s obzirom na to da prijavljivanje kandidata na konkurs da upis u prvu godinu prvog ciklusa studija počinje u ponedjeljak?

Pozvao bih maturante da se upišu na jedan od studijskih programa na javnim univerzitetima u Srpskoj, jer je naše, ali i opredjeljenje Vlade RS i resornog ministarstva da svi studenti koji budu vrijedno radili budu oslobođeni plaćanja školarine, rekao je u intervjuu za “Glas Srpske” rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin.