Protest roditelja zbog oduzetih prava u Srpskoj: Traže ponovo status njegovatelja i staratelja

27.05.2023. | 19:50

U Bijeljini je danas održan mirni protest roditelja djece s poteškoćama u razvoju sa područja Semberije i Banjaluke, a nezadovoljstvo je iskazano prema trenutnoj zakonskoj regulativi koja, između ostalog, ne dozvoljava postojanje staratelja za djecu nakon što navrše 30 godina i ne omogućava roditeljima ove djece da ostvare pravo na minimalnu penziju.

Natalija Dragić iz Bijeljine, majka djeteta sa poteškoćama u razvoju, rekla je novinarima da je sve češći slučaj da se roditeljima djece sa poteškoćama u razvoju onemogućava da dobiju status njegovatelja ukoliko njihova djeca tokom dana provode nekoliko časova u dnevnom centru ili vaspitno-obrazovnoj ustanovi.

– Tražimo da ne postoji ograničenje godina za sticanje statusa roditelja njegovatelja, ukoliko je osoba sposobna da se stara o djetetu. Mi sa našom djecom moramo da provodimo 24 časa dnevno, nemamo vremena da se zaposlimo, da ostvarimo radni staž i zato smatram da minimalne penzije roditeljima djece sa poteškoćama u razvoju moraju da budu obezbijeđene. Obraćali smo se svim institucijama, ali niko nas ne čuje. Želimo da im poručimo da ne prave od nas socijalne slučajeve, nego da nam pomognu – navela je Dragićeva.

Stefan Blagić iz Udruženje građana „Restart Srpska“ istakao je da se već šest mjeseci zajedno sa roditeljima djece iz Banjaluke bori za izmjenu zakonske regulative u navedenoj oblasti.

– Udarili smo u zid u svakoj instituciji, počevši od centara za socijelni rad, do nadležnog ministarstva. Ostalo nam je da se borimo na ulici. Mi smo pripremili jedan zakon koji ćemo proslijediti u Narodnu skupštinu Republike Srpske narednog mjeseca, a ukoliko ne bude usvojen, slijede protesti i blokada ulica. Apsurdno je da dijete sa poteškoćama u razvoju, kada navrši 30 godina, više nema pravo na pomoć – naglasio je Blagić.

On je dodao da su urađene analize i da za roditelje djece sa poteškoćama u razvoju, na nivou Republike Srpske, godišnje treba obezbijediti između 300 i 350 hiljada KM.

Mirnom protestu prisustvovala je i logoped Melita Marković koja je istakla da su izdvajanja roditelja za terapije velika i da im i u tom smislu treba finansijska podrška lokalne i republičke vlasti.

– Ovoj djeci je tokom sedmice potrebno više terapija, što naš sistem ne podržava. Veoma je teško doći do terapeuta, pa su roditelji prinuđeni privatno da ih plaćaju – pojasnila je Markovićeva.

Današnji protest drugo je po redu mirno okupljanje koje organizuju roditelji djece sa poteškoćama u razvoju iz Bijeljine i Banjaluke.