Problemi sa sterilitetom: Ove godine 287 parova dobilo podršku u borbi za potomstvo

14.07.2021. | 08:33

Bitku sa sterilitetom biju brojni parovi u Republici Srpskoj što potvrđuje i podatak da je za prvih šest mjeseci odobreno 287 zahtjeva za finansiranje postupka vantjelesne oplodnje koja je mnogima jedina nada za potomstvo.

Prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS koji finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje, od ukupnog broja zahtjeva u ovoj godini, 169 odnosilo se na prvi, 82 na drugi, a 36 na treći pokušaj. Trošak Fonda za šest mjeseci za vantjelesnu oplodnju iznosio je oko 1,3 miliona maraka.

“Počevši od 2007. godine, do sada, postupkom vantjelesne oplodnje u Srpskoj rođeno je više od 1.400 beba”, naveli su u Fondu, podsjetivši da su lani odobrili 615, a godinu ranije 630 zahtjeva za vantjelesnu oplodnju.

Podsjećaju da je za pružanje ove usluge osiguranicima Fonda ugovor zaključen sa privatnom zdravstvenom ustanovom “Medico's” iz Banjaluke, te da jedna procedura košta 5.500 maraka i podrazumijeva dijagnostiku, terapiju i sam postupak.

U FZO kažu da je ostvarivanje ovog prava definisano Pravilnikom o sadržaju, obimu i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, te da se u skladu s tim u cjelosti finansiraju tri postupka vantjelesne oplodnje ženama do 40 godina starosti, a ženama od 41. do navršene 42. godine Fond finansira 50 odsto troškova.

“Ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, u cjelosti refundiramo troškove i po tome smo među rijetkima”, pojasnili su u FZO.

Dodaju da je uslov za ostvarivanje ovog prava da je par u braku ili vanbračnoj zajednici najmanje dvije godine, te da postoji preporuka ginekologa iz referentne zdravstvene ustanove za proceduru.

U slučaju da se postupak ne može obaviti u RS, uz mišljenje zdravstvene ustanove sa kojom Fond ima ugovor, osiguranici mogu da ostvare pravo na refundaciju troškova vantjelesne oplodnje koju su uradili u nekoj od ustanova u inostranstvu.

Borbu za potomstvo na ovaj način iskusila je i predsjednica trebinjskog Udruženja “Bebe” Snežana Misita, koja je zahvaljujući postupku vantjelesne oplodnje dobila dvoje djece.

“Za svaku pohvalu je sve što FZO čini da bi parovima olakšao ovu borbu, ali i ono što čine mnoge lokalne zajednice jer i one finansiraju četvrti pokušaj. Naše udruženje broji 147 djece rođenih postupkom vantjelesne oplodnje i ta naša velika porodica stalno raste”, ponosno ističe Misita za “Glas Srpske”.

Dodaje da uskoro očekuju još četiri para blizanaca, te da svakim novim rođenjem uvećavaju radost i ljubav koju međusobno dijele.

Čuvanje embriona

U FZO podsjećaju da od 2017. godine finansiraju i čuvanje embriona na dvije godine. Zahvaljujući uvođenju ove procedure, parovi ne moraju iznova prolaziti kompletan proces vantjelesne oplodnje.

“U prošloj godini za čuvanje i zamrzavanje embriona za 209 bračnih parova potrošeno je 104.500 KM, a godinu ranije finansirali smo  čuvanje i zamrzavanje embriona za 133 bračna para u iznosu od 66.500 KM”, naveli su u Fondu.