Privrednici utajili porez: Skupocjena vozila pretvorili u teretna da bi izbjegli plaćanje PDV-a

01.02.2022. | 08:20

Automobili “audi” i “mercedes” čija vrijednost premašuje vrtoglavih 200.000 maraka samo su neka od vozila koje su privrednici iz BiH fiktivno pretvorili u teretnjake da bi prilikom njihove kupovine izbjegli plaćanje PDV-a, utajivši tako više od 3,6 miliona maraka.

Pokazuju to podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH koja je u septembru 2019. godine pokrenula akciju s ciljem da razotkrije one obveznike koji privatno voze “teretnjake” .

U UIO za “Glas Srpske” navode da su analizom izvršenih dodatnih razreza u postupcima kontrola uočili kako su oni sve češće posljedica osporavanja prava na odbitak ulaznog poreza prilikom nabavke skupocjenih putničkih motornih vozila.

Pojašnjavaju da je, s tim u vezi, Sektor za poreze sačinio plan kontrolnih aktivnosti u vezi sa osporavanjem korištenjem prava na odbitak ulaznog PDV-a u situacijama nabavke i pretvaranja putničkih vozila u teretna.

“Akcija je pokazala vrlo dobre rezultate, kako u finansijskom smislu koji se ogleda u velikom iznosu osporenog neosnovano korišćenog prava na odbitak ulaznog PDV-a po ovom osnovu, tako i u smislu preventivnog djelovanja na obveznike kojima je ovom akcijom poslata jasna poruka da će svako nezakonito djelovanje suprotno odredbama Zakona o PDV-u biti sankcionisano”, naveli su u UIO.

Tokom 2020. godine izvršili su 263 kontrole, a u 207 je utvrđen dodatni razrez po osnovu osporavanja prava na odbitak ulaznog PDV-a u vezi sa nabavkom motornih vozila, dok su lani u 163 kontrole u 97 utvrdili dodatni razrez.

“Kontrolom u 2020. godini utvrđeno je ukupno tri miliona maraka osporenog prava na odbitak ulaznog PDV-a, s tim da u taj iznos nisu uračunate obračunate zatezne kamate i izdati prekršajni nalozi. Tokom 2021. godine kontrola je nastavljena te je utvrđen dodatni razrez od oko 670.000 KM”, pojasnili su u UIO.

Najviše obveznika koji su skupocjena vozila prijavljivali kao “teretna”, a koja su korišćena u privatne svrhe i za koja su izvršili odbitak PDV-a je sa područja banjalučkog i sarajevskog regionalnog centra, što, kažu u UIO, ne čudi imajući u vidu da je na tim područjima i najviše registrovanih obveznika indirektnih poreza.

Vrijednost luksuznih vozila koja su se našla pod lupom inspektora dostizala je nekoliko stotina hiljada maraka. Tako su se na listi našli “audi Q8” vrijednosti 228.228 maraka, za koji PDV iznosi 33.161 KM. Na drugom i trećem mjestu su dva “mercedesa” čija je vrijednost 218.561, odnosno 215.865 KM, a za koje je PDV iznosio 31.756, odnosno 31.365 KM.

U UIO pojašnjavaju da je u skladu sa Zakonom o PDV-u u kontrolama u kojima je utvrđen dodatni razrez poreske obaveze izvršen obračun zatezne kamate i izdati prekršajni nalozi, kazna 50 odsto utvrđene obaveze za pravno lice i 50 odsto utvrđene obaveze za odgovorno lice, prenosi Glassrpske.

Ekonomista Aleksandar Ljuboja kaže za “Glas” da se ovakve malverzacije dešavaju onda kada je zakonski okvir neusaglašen.

“Gdje god je zakonski okvir nedorečen postoji mogućnost zloupotrebe. Događa se da automobile koje su izuzetno luksuzni “pretvaraju” u teretne da bi izbjegli plaćanje poreza. Međutim, postavlja se pitanje da li je zakonski okvir opravdan u zemlji koja nema auto-industriju i da li preduzeća putnički automobil mogu da prijave kao osnovno sredstvo za rad. Nonsens je da ne mogu jer vidimo da je na Zapadu to dozvoljeno, jer postoje djelatnosti u kojima je luksuzni automobil alat u slučaju dogovaranja poslova”, rekao je Ljuboja. Naglasio je da svaku zloupotrebu treba sankcionisati, ali i utvrditi zakonski okvir.

Plaćanje PDV-a

U UIO BiH objasnili su da građani prilikom kupovine automobila imaju obavezu da plate PDV od 17 odsto, dok se PDV za nabavku teretnog vozila za potrebe firme ne plaća.

“Pravo na odbitak ulaznog PDV-a u skladu sa Zakonom o porezu na dodatu vrijednost može se ostvariti samo ako obveznik nabavlja vozilo koje će nedvosmisleno i isključivo koristiti za poslovne svrhe”, objasnili su u UIO.