Prazniku su se najviše obradovali najmlađi: Širom Srpske ovako je proslavljen Vaskrs

20.04.2025. | 19:53

Vaskrs Gospoda našega Isusa Hrista, simbol pobjede života nad smrću proslavljen je širom Srpske. Na praznik nad praznicima, koji predstavlja suštinu hrišćanske vjere, liturgije su služene u svim hramovima. Prazniku su se obradovali najmlađi jer se po običaju daruju jaja.

Srpska pravoslavna crkva i vjernici proslavljaju najveći hrišćanski praznik – Vaskrs. Praznik kojim se slavi vaskrsenje Isusa Hrista iz mrtvih i koji predstavlja suštinu hrišćanske vjere.

Uskrsnuće sina Božjeg temelj je hrišćanske vjere, obnova života, simbol neuništivosti duha i pobjede života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služene su vaskršnje liturgije.

Na vaskršnjoj liturgiji u hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci okupio se veliki broj vjernika koji su u molitvi počeli proslavu praznika nad praznicima.

Praznovanje Vaskrsa traje tri dana.

Čestitajući hrišćanski praznih Vaskrs mitropolit banjalučki Јefrem okupljenim vjernicima poručio je da mir, radost i smisao života, naročito u ovim teškim i nemirnim vremenima, potraže u Hristu.

– Zato našem životu treba više optimizma, nade i vjere. Ne postoji nijedna situacija koja bi bila takva da nema pravog izlaza, ako se služimo pravim sredstvima možemo stići do pravog cilja. Neka Bog da da bude tako svakom pojedincu u cijelom našem narodu – rekao je mitropolit banjalučki Јefrem.

Praznik Vaskrsenja Hristovo najznačajniji je dan u bogoslužbenoj godini pravoslavne Crkve. Hristovo vaskrsenje je temelj hrišćanske vjere i najvažniji događaj u istoriji svijeta i čovjeka, poručuju okupljeni vjernici.

Vaskrs je praznik kojim se čuva porodica, bogata tradicija, vjera i naši običaji.

Najradosnijem hrišćanskom prazniku najviše su se obradovali najmlađi. Vaskrs su nakon liturgije u hramu proveli sa najbližima. Posebnu radost povodom proslave Vaskrsa predstavlja tucanje šarenim vaskršnjim jajima.

Vaskrs je vrhunac hrišćanske Crkvene godine, Praznik nad praznicima. Radi spasenja ljudskog roda Isus je podnio sud, muke, stradanje i raspeće. Ovo je dan pobjede sina Božijeg nad smrti.

U hramovima na području sarajevsko-romanijske regije služene su svete liturgije koje su okupile veliki broj vjernika.

Vaskrsenje Hristovo dočekano je uz molitvu, svečani zvuk zvona i tradicionalni pozdrav Hristos vaskrese – Vaistinu Vaskrse.

Nakon liturgije osvećena su i vjernom narodu podijeljena vaskršnja jaja.

Njegovo preosveštenstvo mitropoliit dabrobosanski Hrizostom služio je Vaskršnju liturgiju u Sabornoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Sarajevu. Vjernicima je poželio da ih Gospod Bog svojom snagom učini radosnim.

Crkvena zvona odjekivala su sarajevskim platoom i Romanijom, oglašavala da je nakon trodenevne tišine vaskrsao Gospod i darivao ljudima život vječni.

Hramovi puni vjernika, dječija graja u porti ilustruje vjeru u Vaskrsenje Hristovo.

Okrenuti vjeri i tradiciji, veliki broj vjernika u Istočnom Sarajevu pričestio se nakon višednevnog posta.

Nakon pričešća podjeljena su varskšnja jaja, čemu su se djeca najviše radovala. Njegovo visokopreosveštenstvo mitropoliti dabrobosanski Hrizostom u besjedi okupljenim vjernicima poželio je srećan i blagosloven praznik.

Hram Rođenja Presvete Bogorodice je sjedište Mitropolije.

Osim malobrojnih sarajevskih Srba, vjernika iz Istočnog Sarajeva i drugih opština Republike Srpske pod svodove drevne crkve stigli su i gosti iz Rusije, Makedonije.

Tokom liturgije u crkvama i hramovima u Istočnom Sarajevu pročitana je Vaskršnja poslanica njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. Potom se toplina i radost najvećeg praznika Vaksrenja Hristova preselila u porodične domove. Od Novog Grada do Trebinja, u svim dijelovima naše Republike Srpske vjernici su liturgijama u crkvama i hramovima, dočekali Vaskrs – simbol pobjede vjere i života.

U Sabornom hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju vaskršnju liturgiju služilo je sveštenstvo Eparhije zahumsko hercegovačke i primorske. Nakon velikog Vaskršnjeg posta, vjernici su se okupili na molitvi i pričešću.

Crkve i hramovi puni vjernika slika su i iz Potkozarja.

Zvona sa svih pravoslavnih hramova u Semberiji pozvala su vjernike da u sabornosti i ljubavi dočekaju najveći hrišćanski praznik.

Nakon liturgije i pričešća, stanovnici Brčkog su se, kao i vjernici širom Srpske okupili uz bogat vaskršnji ručak i jaja.

Ispred stare crkve u Bakincima kod Laktaša, mještani su organizovali vaskršnje svečanosti, gdje se tradicionalno okupi cijelo selo, kao jedna velika porodica.

Proslava praznika nad praznicima, kako nalaže tradicija, nastavljena je u krugu porodice uz poruke mira i ljubavi, piše RTRS.