Patrijarh srpski Porfirije naglasio: Zakon o rodnoj ravnopravnosti cijepa društvo

16.01.2024. | 12:35

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije izjavio je da Zakon o rodnoj ravnopravnosti cijepa srpsko društvo te da je cilj da zaključci današnjeg naučnog skupa na kojem se o ovome raspravlja budu zdrava osnova za društveni dijalog sa nosiocima vlasti i da se ukaže na rješenje koje će biti prihvatljivo za sve.

Patrijarh Porfirije je na otvaranju naučnog skupa “Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti” rekao da to što skup organizuju Srpska pravoslavna crkva i Matica srpska u Narodnoj biblioteci Srbije jeste važan pokazatelj da srpska kultura nije podijeljena, niti može biti, ali i da joj ne diriguje nijedan dirigent ili neki politički komesar nego da se srpska kultura slobodno razvija.

“Kultura ne treba i ne sme da cepa društvo, da pravi nedoumice u društvu tako da pojedinac izgubi orijentir u prostoru i vremenu, a ocena je mnogih da zakon o rodnoj ravnopravnosti baš to čini – na potpuno veštački način kreira život društva i pojedinaca, dijametralno suprotan istorijskom iskustvu načina života i savremenim stremljenjima našeg društva”, dodao je srpski patrijarh.

Srpski patrijarh je ocijenio da ovaj zakon ima potencijal da pojedinca dijeli iznutra diktirajući pod prijetnjom sankcijama ljudima potpuno nesvojstven način mišljenja i opštenja koje proizilazi iz takvog mišljenja.

“Ovaj zakon stvara mogućnost da mladi naraštaji, forsirani pritiskom i manipulacijama onim što se zove brejnvošing, prestanu da budu ono što su Božijom voljom postali, ono što su po svojoj prirodi”, rekao je patrijarh Porfirije.

Predsjednik Matice srpske Dragan Stanić rekao je da je skup okupio sve one kojima je stalo do očuvanja identiteta srpskog naroda i ukazao da je nevolja kod Zakona o rodnoj ravnopravnosti u tome što “u osnovi pozitivan društveni proces zadobija takve maligne oblike da čovek stane u čudu i pita zašto se to čini i čemu sve to”.

On je ukazao da je Zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji bi u potpunosti trebalo da počne da se primjenjuje u junu ove godine, definisao kaznene mjere za onoga ko ne bude htio da poštuje stvari koje se tiču jezika.

“Mi treba da želimo da se voljno i strasno sa ljubavlju izražavamo sopstvenim jezikom, a uvode se kaznene mere kojima treba da se sprovede oblik pravnog, državnog nasilja nad onim ko ne može svojim bićem da prihvati propisani način izražavanja, a za koji oni koji su posvećeni pitanju jezika ocenjuju da je nakaradan i neprihvatljiv”, rekao je Stanić.

Stanić je ocijenio da je na djelu oblik nasilja grupacije ljudi sa izvjesnim ideološkim opredjeljenjem koja stvara grupe za pritiske na javno mnjenje da se donesu ovakvi zakoni i da od 1. juna krene sistemsko sprovođenje sa svim sankcijama.

On je ukazao da se protiv toga mora boriti, te istakao da nikada nije bila namjera da se osporava pitanje emancipacije žena, kao i da treba omogućiti da bude očuvano ono što je najvitalnije i najznačajnije, a to je osnovan ćelija društva – porodica.

Prema njegovim riječima, Zakon nije u cjelini neprihvatljiv, ali u dobrom dijelu jeste i put bi bio da racionalni sadržaj bude sačuvan, a da ono što neprihvatljivo bude odbačeno.

Predsjednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU Sreto Tanasić rekao je da je snaga jednog naroda u snazi njegove kulture i upozorio da bi od srpske kulture ostala Kartagina, kada bi se primijenio ovakav Zakon o rodnoj ravnopravnosti.

On je ukazao da ovaj zakon ozakonjuje inžinjering nad srpskim standardnim jezikom sa ideološke pozicije manjine nad većinom oba pola, i da mu je cilj razaranje srpskog kulturnog obrasca u čijim temeljima su Srpska pravoslavna crkva i srpski jezik.

Tanasić je istakao da je ovo najviše svesrpsko i sveinstitucionalno stručno naučno tijelo zaduženo da brine o statusu srpskog jezika na cjelokupnom srpskom prostoru u više navrata iznosilo do sada negativan stručni stav o ovom zakonu, ali da je on ipak donesen po hitnom postupku.

On je naglasio da srpski jezik nije diskriminatoran ni prema kojim osobama, pa ni prema osobama ženskog pola i da se u srpskom jeziku, za razliku od nekih drugih, nikad ne može sumnjati o kom polu osobe je riječ.

“Nasilna feminizacija imala bi nesagledive posledice, između ostalog, i ukidanje razlika između konkretnog i opšteg, pa i apstraktnog mišljenja”, upozorio je Tanasić.

Na kraju današnjeg naučnog skupa, u kome učestvuju predstavnici SPC, brojni ligngvisti i sociolozi, a koji organizuju Informativna služba Srpske pravoslavne crkve i Matica srpska biće usvojeni zaključci.

Zakon o rodnoj ravnopravnosti predviđa i pravila o upotrebi rodno osjetljiviog jezika.