Parastos za stradale Srbe: Obilježeno 30 godina od agresije u Odžaku

20.04.2022. | 20:24

Udruženje logoraša opština Modriča, Brod, Derventa i Šamac, uz podršku opštine Šamac, obilježili su 30 godina od agresije na Srbe i stradanje Srba u Odžaku.

Predsjednik Udruženja logoraša “Šamac” Mile Slijepčević rekao je Srni da je danas služen parastos, položeni vijenci i prislužene svijeće u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Donjoj Dubici, u federalnoj opštini Odžak pored slika poginulih koje se nalaze u njoj, a zatim je povorka logoraša stala u Strukama gdje je pala prva žrtva ustaškog terora Rajko Đurić Truman.

Na Prudskom mostu na rijeci Bosni bacili su cvijeće u rijeku u znak pogibije Trumana i dvojice vojnih policajaca koji su pokušali da ga izvuku ranjenog ali su zarobeljni i za njima se i dalje traga.

Slijepčević je dodao da je Udruženje logoraša Posavina uradilo film kojim žele očuvati sjećanje na 28 boraca poginulih u logorima, koji je pokazan danas prisutnima za okruglim stolom u hotelu “Plaža”.

Vlado Dragojlović, predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika i logoraša opštine Modriča i predsjednik regije Posavina u Savezu logoraša Republike Srpske, ističe da je održan okrugli sto u Šamcu s ciljem da probude svijest javnosti da zločini koji su počinjeni prema srpskom narodu, njegovoj kulturnoj baštini, privatnoj imovini nisu u dovoljnoj mjeri kažnjeni i izložili su fotografije presuđenih zločinaca pred Sudom BiH.

On je podsjetio da je među presuđenima jedan broj žena koje su bile u komandnom lancu Hrvatskog vijeća odbrane, pa čak jedna pripadnica hrvatske vojske, a to je zloglasna Azra Bašić koja je brutalno preklala Blagoja Đuraša.

Načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević kaže da je ovo prilika da se evociraju sjećanja na žrtve koje su dale svoje živote za slobodu srpskog naroda 1992 – 1995 godine, a istovremeno jedna snažna poruka sa okruglog stola Udruženja logoraša Posavine koji se organizuje povodom 30 godina od egzodusa srpskog naroda sa područja opštine Odžak, poruka u kojoj srpski narod uprkos svemu kroz šta je prošao tih godina ostaje postojan na tim područjima.

On ističe da je oko 1.300 lica sa područja opštine Odžak prošlo kroz ustaške logore devedesetih godina, a to opominje da ovaj narod i poslije svih godina šalje snažnu poruku da će čvrsto ostati i opstati na području Posavine.

On napominje da i poslije 30 godina pravi zločinci za sve ono što su činili u logorima nisu odgovarali do danas i poruka svim udruženjima, uključujući logoraše i boračke organizacije, da pravdu i istinu za ove ljude sa tog područja moraju tražiti u vremenima koja dolaze.

Logoraš Predrag Dušanić, koji živi u Šamcu, kaže da je bio u logoru u Odžaku u školi preko puta stambene zgrade “Hanka” dva mjeseca i da je strašno propatio.

“Ono što je bilo, ne ponovilo se nikom. Mogao bih film da napravim, a bio sam dva mjeseca u logoru. Možete misliti kako je bilo logorašima koji su bili tamo duže od mene. Bilo mi je teško, tukli su me, mučili… Ostale su posljedice za cijeli život i velike traume…”, naveo je Dušanić.

Oznake: Odžak, Parasots, Šamac