Otvore bolovanje, pa se provode: Simulante prijavljuju i privatne i javne firme u Srpskoj

04.05.2022. | 18:16

Unazad nepuna dva mjeseca u Republici Srpskoj je sa bolovanja direktno na posao vraćeno 10 radnika, za koje je u vanrednim kontrolama utvrđeno da su – zdravi.

Naime, od 1. marta je u primjeni novi Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, koji omogućava da, na zahtjev poslodavca, bude sprovedena vanredna kontrola bolovanja radnika. To podrazumijeva da se, ako se tokom pregleda ispostavi da nije bolestan, zaposleni već sutra upućuje na radno mjesto.

Kako kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, od početka primjene pomenutog pravilnika je 18 poslodavaca zatražilo da se sprovede vanredna ocjena privremene nesposobnosti za rad za 26 radnika. Od tog broja, osam poslodavaca je iz javnog, a 10 iz privatnog sektora, a dešavalo se da jedan poslodavac podnese zahtjev za više radnika.

“Do sada su nadležne prvostepene komisije obavile vanredne ocjene za 19 radnika. Od tog broja, za 10 radnika je ocijenjeno da su sposobni za rad, odnosno vraćeni su na posao. Za devet radnika je nastavljeno bolovanje, a za ostale za koje je tražena vanredna ocjena postupci pozivanja i ocjene su u toku”, naglašavaju za Srpskainfo u ovom fondu.

Najčešći razlog zbog kojeg su poslodavci podnosili zahtjev za vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti za rad jeste to što su radnici bili nezadovoljni statusom na poslu, odnosno uslovima rada.

“Veoma često su najavljivali, a potom i odlazili na bolovanje. To je kod poslodavaca izazivalo sumnju u opravdanost bolovanja. Takođe, primjetno je i da su pojedini radnici za vrijeme bolovanja odlazili na putovanja, čak van zemlje, a kao dokaz za to poslodavci su dostavljali fotografije sa društvenih mreža. To se se posebno odnosi na bolovanja koja podrazumijevaju mirovanje. Inače, najčešći razlozi za ova bolovanja su bolesti mišićno-koštanog, te nervnog sistema. U  svim slučajevima u kojima je procijenjeno da su radnici sposobni za posao prvostepena komisija je, na osnovu medicinske dokumentacije i pregleda osiguranika, ocijenila da više nije potrebno da budu na bolovanju”, objašnjavaju u FZO RS.

Donošenje pomenutog pravilnika pozdravili su i poslodavci i sindikalci, uz poruku da pri odobravanju bolovanja ne smije da bude zloupotreba, te da kontrole moraju da budu pojačane.

Poslodavci već odavno ukazuju na zloupotrebe u smislu da radnici, u sprezi s ljekarima, bolovanje dobijaju iako su zdravi, kako bi obavili neke svoje privatne poslove ili negdje otputovali.

“Dešava se da radnici uzmu bolovanje i odu raditi kod drugih poslodavca ili čak u inostranstvo, da negdje otputuju ili, jednostavno, uzmu bolovanje i odmaraju kod kuće. Da je ovaj problem u progresiji potvrđuje i statistika o konstantnom porastu broja slučajeva bolovanja”, rekli su nedavno u Uniji udruženja poslodavaca RS.