Od bubica, do aplikacija za čitanje poruka: Špijuniranje partnera sve češća pojava

25.03.2023. | 14:21

Nove tehnologije omogućavaju da bez muke otkrijete gdje se kreće i šta radi vaš partner. Nevjerstva se danas lako otkrivaju, a to nude upravo prislušni uređaji koji se postavljaju u kući ili autu.

Ima primjera kada žene postavljaju uređaj za prisluškivanje svom supružniku u kolima i tako prate njegovo kretanje i razgovore, dok muškarci svojim ženama ili djevojkama postavljaju mini kamere u sobi ili instaliraju aplikaciju za čitanje poruka. Ali nije to sve, kretanje je moguće pratiti i pomoću pametnih satova, nešto slično kao što se radi sa djecom.

Iako sve navedeno mnogima zvuči nevjerovatno, jer ko bi uopšte zadirao u privatnost partnera, neki smatraju da je korisno i neophodno. Povod je u najvećem broju slučajeva provjera vjernosti odnosno pokretanje razvoda, a s druge strane i patološka ljubomora, koja se u slučaju otkrivanja nevjerstva nerijetko završi i nasiljem. Ali, ni tu se priča ne završava, nije tajna da kako muškarci tako i žene unajmljuju privatne detektive kako bi pratili svoje partnere ili ostale članove porodice.

Advokat Nina Krstić kaže da video zapisi i fotografije sačinjene od strane supružnika kao dokaz o nevjerstvu nisu dokaz i kao takve se mogu osporiti u odnosu na sam način sačinjavanja istih.

– U našem zakonodavstvu nevjerstvo jeste razlog za pokretanje postupka za razvod braka, te se jednostavmo može utvrditi saslušavanjem parničnih stranaka. U odnosu na ljude koji špijuniraju svoju porodicu i time zadiru u privatnost drugih osoba moglo bi se reći da se radi o nekom sociološkom pitanju dok bi se eventulano javno objavljivanje takvih spornih video zapisa i forografila raspravljalo u krivičnom postupku – objašnjava advokat.

Mužu ubacila prislušni uređaj u automobil

Milica S. iz Beograda otkriva da je ona dugo sumnjala da je suprug vara, te je odlučila da se suoči sa istinom, pa mu je ostavila prislušni uređaj u kolima.

– Nije bilo lako, u braku smo više od 20 godina. Žena osjeti kada nešto nije u redu, jer se tada muškarac udaljava i emotivno i fizički. Uz to, čula sam da je u vezi sa jednom mlađom djevojkom, ali nisam mogla da povjerujem. Konsultovala sam one koji se razumiju u to, postavila uređaj i slušala razgovore koje je vodio u kolima. Nije bilo prijatno kada sam čula njegov razgovor – priča Milica, koja je poslije saznanja odlučila da se razvede.

Kako kaže, ona nije okolišala, već je pokrenula priču o nevjerstvu, on je poricao, priznala mu je za prislušni uređaj i tada se pokrenula priča o razvodu.

– Citirala sam ga šta je sve govorio i on je poricao. Rekla sam, razvodimo se i to je to. On nije želio razvod i obećao je da će se promijeniti. On je promijenio svoj odnos prema meni, obećao je da će raskinuti tu vezu, a da ja obećam da ga neću pratiti. Iskreno, nisam ni imala potrebu da ga pratim, okrenula sam se sebi i promijenila svoj odnos prema njemu. On je postao bolji muž, a šta je sa tom djevojkom nisam ni pitala. Neprijatno iskustvo, ali mi je bilo potrebno da svojim ušima čujem da je to tačno – dodaje sagovornica.

Aplikacija za čitanje poruka

Beograđanka Kristina I. imala je slično iskustvo, njoj je partner na njenom telefonu instalirao aplikaciju, koja navodno služi za za čitanje poruka, ali da je to saznala odmah i tražila da obriše iz njenog telefona.

– On ima moju šifru sa društvenih mreža, pa se dešavalo da odgovara umjesto mene onima koji mi šalju poruke. To je meni bilo krajnje simpatično, jer društvene mreže i ne koristim za dopisivanje. Bilo mi je u početku smiješno, jer se ponašao djetinjasto iako sam ja mlađa od njega, pa se valjda plašio da ću ga ostaviti, ali… tu se nije zaustavio. Gledao je nešto na mom telefonu pa mi je tako ostao otključan, dok sam ja radila nešto drugo on je instalirao tu aplikaciju koja navodno može da posluži za čitanje poruka. Naravno odmah sam primjetila i rekla da obriše. Kasnije mi je priznao da je svojevremeno slao čovjeka da mi bude u blizini kada izlazim u grad, ali navodno iz bezbjedonosnih razloga, a ne zbog ljubomore. Stvarno ne znam šta bi se desilo da sam ga kojim slučajem prevarila. Rastali smo se svakako i to je najbolje, ko zna kuda bi to s godinama otišlo – kaže sagovornica.

Praćenje nije dokaz ljubavi

Kako piše Blic, stručnjaci smatraju da potreba za praćenjem i uhođenjem partnera ne može odvesti nikuda ljubavni par, te da kod prvog pokušaja da vas neko prati i špijunira morate znati da se ta veza neće dobro završiti, jer postoje indicije da se radi o poremećaju koji može izazvati niz problema.

Psiholog Maja Stojanović kaže da ako vas partner uhodi, da morate najprije tražiti objašnjenje zašto to radi i da na taj način ugrožava vašu privatnost. Ako ima problem sa povjerenjem, odnosno sa nepovjerenjem, da je neophodan razgovor a možda i prekid veze.

– Ljubav je sloboda, ako vas neko voli on će vam vjerovati. Jedno je kada postoji neki bezbjedonosni razlog zbog koga vam treba pratnja, ali ne tajna pratnja, vi treba da znate da je neko tu. Ne postoji to, “brinem za tebe pa ti šaljem čovjeka da te prati”. Druga stvar, postaviti kameru u kući, sobi, slušati partnera, to ukazuje na velki problem u tom odnosu. Nijedan motiv nije opavdanje, jer dvije zrele i racionalne osobe će sjesti i dogovoriti se ili o razlazu ili o rješavanju i prevazilaženju problema. Ako neko ima problem da vjeruje partneru i napada ga neosnovano, onda ta osoba mora da zatraži psihološku podršku, a ne da špijunira partnera – kaže psiholog.

Koriste se i detektivske usluge

Da se u našoj zemlji koriste detektivske usluge za otkrivanje preljube poznato je godinama unazad. Nekada se vjerovalo da detektivi traže izgubljene osobe, ali oni se bave i ovim, prate partnere, ljubavnice, ali i potencijalne supružnike, piše Blic.

Prema okvirnom cjenovniku, praćenje po satu kreće se između 20 i 25 evra, usluga provjere vjernosti partnera 150 evra za dan, toliko košta i ukoliko želite da provjerite za koga ćete se udati ili koga ćete oženiti. Za pronalaženje i otklanjanje prislušnih uređaja potrebno je da izdvojite oko 200 evra.