Obradović poručio da fali novca: Deminiranje u BiH se odvija sporo

26.03.2023. | 11:50

Proces deminiranja u BiH odvija se sporo jer nije izdvojen novac za te namjene sa svih nivoa vlasti, a obećan je pri izradi Strategije o protivminskom djelovanju za period od 2019. do 2025. godine, rekao je Srni direktor Centra za uklanjanje mina u BiH Saša Obradović.

Obradović je rekao da je Strategijom protivminskog djelovanja planirano izdvajanje 336,2 miliona KM s ciljem ispunjenja svih strateških i operativnih ciljeva.

On je naveo da je odobreno produženje postojeće Strategije do 2027. godine, te da će ova godina dati jasne pokazatelje kada bi trebalo da bude završen proces deminiranja.

Obradović je rekao da je za “protivminske akcije” u prošloj godini utrošeno 31.653.180 KM.

“Od ukupnog iznosa domaće institucije su za proces deminiranja izdvojile 16.302.532 KM, a od donatora i međunarodnih izvora finansiranja obezbjeđeno je 15.350.648 KM”, rekao je Obradović.

Prema njegovim riječima, BiH je dobila produženje roka za uklanjanje svih preostalih minsko eksplozivnih sredstava prema Konvenciji o zabrani protivpješadijskih mina, a novim rokom precizirano je da zemlja bude očišćena od mina do 2027. godine.

“BiH spada u red zemalja koje se suočavaju sa velikim minskim problemom. Veličina sumnjive opasne površine na mine u BiH iznosi 859,35 metara kvadratnih”, rekao je Obradović.

On je rekao da je od zaostalih mina u BiH, u poslijeratnom periodu, stradalo 1.780 lica, od čega je 623 poginulo.

“Prilikom obavljanja poslova humanitarnog deminiranja u BiH stradala su 134 deminera, od čega 53 smrtno”, rekao je Obradović.

Obradović je rekao da se broj civilnih žrtava smanjuje, ali je podsjetio da se i prošle i ove godine dogodila po jedna “minska nesreća” u kojima su poginula dva muškarca.

“Većinom je urbani dio gradova i sela očišćen, ali su i dalje pod minama ostale rubne padine i šumska gazdinstva. Sve površine su označene, ali ima ljudi koji uklanjaju znakove. Ulaze u šume zbog sječe drveta, svejsno ulaze i oni najčešće stradaju”, upozorio je Obradović.

Najugroženije opštine u BiH su Doboj, Teslić, Maglaj, Usora, Zavodovići, Gornji Vakuf, Sanski Most, Velika Kladuša, Travnik, Ilijaš i Konjic.

Do sada pronađeno 80.000 mina i 65.000 eksplozivnih sredstava zaostalih nakon rata.