Objekat nije bezbjedan! Srednjoškolski centar oštećen u zemljotresu, nastava onlajn

25.01.2021. | 19:53

Statičari Republičke direkcije za obnovu i izgradnju utvrdili su da je na objektu Srednjoškolskog centra Kostajnica potrebno sanirati oštećenja da bi učenici i radnici bili bezbjedni i da bi mogao početi redovni nastavni proces, rekla je Srni direktor škole Jelena Jaćimović Janjetović.

Objekat Srednjoškolskog centra pretrpio je znatna oštećenja u nedavnom zemljotresu, a zbog neuslovnosti objekta, nastava za 125 učenika iz Kostajnice, Novog Grada i Kozarske Dubice odvija se na daljinu.

“Objekat su detaljno pregledali statičari Republičke direkcije za obnovu i izgradnju i utvrdili da je potrebno sanirati oštećenja da bi učenici i radnici bili bezbjedni i da bismo mogli početi sa redovnim nastavnim procesom”, rekla je Janjetovićeva. Prema njenim riječima, neophodna je sanacija dume koja se urušila i pričinila štetu na oko 30 kvadrata krovne konstrukcije, te srušila nadstrešnicu na ulazu u objekat i dio krova kotlovnice.

Oštećen je jedan nosivi stub koji je neophodno sanirati da bi čitava krovna konstrukcija bila stabilna. Urušila su se tri dimnjaka, a za sanaciju su i popucale nadstrešnice od armiranog stakla na glavnim ulazima za učenike i profesore.

“Rigips ploče na trećem spratu su popadale, potrebno ih je sve zamijeniti. Treba presložiti i zamijeniti i sve rigips ploče u holu škole koje su popadale ili su oštećene i vise sa stropova”, navela je Janjetovićeva. Ona je dodala da su u svim učionicama i ostalim prostorijama u školi vidljive pukotine na zidovima, a treći sprat, gdje je školska biblioteka, neupotrebljiv je.

Uništen je i dio računarske opreme, školski inventar, te dio namještaja.

“Možda najznačajnija oštećenja ima fiskulturna sala koju će biti teško sanirati jer su popucali sastavi stubova sa ostalim dijelovima ovog objekta”, dodala je Janjetovićeva. Ona je istakla da su u prvim danima nakon zemljotresa prioritet bile hitne intervencije kako bi se izbjegla veća šteta i da su najveću ulogu u tim trenucima imali pripadnici Republičke uprave civilne zaštite.

“Bez pomoći Civilne zaštite mi ne bismo uspjeli to privremeno da saniramo i materijalna šteta bi bila neuporedivo veća, jer je poslije zemljotresa počeo padati snijeg, to bi prokišnjavalo i zaista bi šteta bila nemjerljiva. Spomenula bih i radnike škole, volontere i učenike koji su došli da volontiraju”, istakla je Janjetovićeva. Do sanacije oštećenja, srednjoškolci u Kostajnici školuju se na daljinu, a stiču znanje u četiri struke – elektrotehnika, mašinstvo i obrada metala, zdravstvo i saobraćaj.