Obilježeno 28 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici

03.05.2020. | 22:17

Dogovoreno mirno povlačenje vojnika, oficira i građanskih lica iz Sarajeva 1992. godine krvavo se završilo u Dobrovoljačkoj ulici.

Bez obzira na sporazum i garanciju mirovnih snaga UN-a i obećanje tadašnjeg predsjednika Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića, kolona ЈNA nije bezbjedno napustila Sarajevo. Napadnuta je od strane muslimanskih paravojnih formacija, pripadnika takozvane Armije RBiH i Teritorijalne odbrane. Godišnjica zločina koji vrijeme nije umanjilo, ove godine je obilježena skromno i dostojanstveno, bez prisustva porodica žrtava. Dobrovoljačka ulica u Sarajevu zauvijek će ostati otvorena rana, mjesto sjećanja i tužnih uspomena, poručuje srpski član Predsjeništva BiH Milorad Dodik.
“U proteklih 28 godina svaki 3. maj u nama budi tužna sjećanja na nesumnjivi zločin. Porodicama stradalih ništa ne može nadoknaditi gubitak njihovih najmilin i to je surova istina s kojom žive, a svi mi moramo da im budemo podrška. Nastavićemo da insistiramo na tome da se ovaj zločin ne zaboravi i da se istraje u borbi za pravdu za žrtve i njihove porodice. Budućnost u miru želja je svih u Republivi Srpskoj, ali pravda i poštovanje prema žrtvama su obaveze na koje niko nikada ne smije da zaboravi”, izjavio je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.

Ni 28 godina kasnije niko nije odgovarao za ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici. 2018. godine na apelaciju članova porodica ubijenih vojnika Tužilaštvo BiH ponovo je otvorilo istragu, nakon što ju je 2012. obustavio međunarodni tužilac Džud Romano. Nadam se da će se ovaj put pravosudne institucije BiH nepristrasno odnositi prema svima koji su počinili zločine u BiH, kaže ministar boračko-invalidske zaštite Duško Milunović.

“Do sada ovaj zločin nije dobio sudski epilog, mada je po svim normama međunarodnog ratnog prava evidentno da je počinjen ratni zločin nad vojnicima koji su po ranije postignutom dogovoru trebali da se povuku iz Sarajeva”, kaže Duško Milunović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

“Trebaju se počinioci koji su još uvijek živi u Sarajevu privesti pravdi, da konačno žrtve koje su tih dana počinjene ne budu uzaludne”, kaže Miroslav Lučić, predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo.

Godišnjica zločina ni ovaj put nije obilježena u Dobrovoljačkoj ulici, na mjestu gdje se napad i dogodio, nego su vijenci položeni u Miljevićima. U Sarajevu se ne nailazi na poštovanje žrtava, ne dozvoljavaju da se u toj ulici izgradi-spomen ploča poginulim vojnicima, niti da članovi porodica poginulih na ovaj dan dođu do mjesta stradanja, zbog kako je prethodno rečeno iz Kantonalnog MUP-a, bezbjednosnih razloga.

“Nama je cilj da se ovo nikad ne zaboravi i ne smije se zaboraviti, nije ovo jedini zločin koji je počinila muslimanska vojska u RS. Ni jedan normalan čovjek ni pravi vojnik neće zločin podržati ni s jedne, druge ili treće strane, ali ovaj zločin počinjen nad srpskim življem, nad golobradim vojnicima je jedna velika sramota Sarajeva, i neka je Sarajeva sramota što niko ne leži za ovaj zločin”, dodaje Goran Šehovac, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske.

Za dva dana, 2. i 3. maja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu ubijena su 42 pripadnika JNA, 71 vojnik je ranjen, a 207 ih je zarobljeno i mučeno u logorima. Od 42 poginula vojnika, njih 32 bili su Srbi, šestorica Hrvati, dva Bošnjaka i dva Albanca.

https://www.youtube.com/watch?v=dbf1W6FA0zo&feature=emb_title

 

Izvor:(ATV)