Obilježavanje Svjetskog dana stanovništva: Među porodiljama 1,3 odsto maloljetnih

10.07.2023. | 12:23

U Republici Srpskoj se udio maloljetničkih porođaja od 2013. do 2022. godine kretao oko 1,3 odsto u odnosu na ukupan broj porođaja, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku povodom 11. jula – Svjetskog dana stanovništva.

Udio porođaja van okvira fertilnog perioda /15-49 godina/ u istom periodu kretao se oko 0,003 odsto. U posmatranom periodu udio porođaja obavljenih uz prisustvo kvalifikovanog zdravstvenog osoblja bio je 99,9 odsto.

Radi zaštite zdravlja žena i djevojčica, u Republici Srpskoj organizovane su i sprovedene brojne inicijative u vezi sa ovom tematikom. Uz podršku Vlade Republike Srpske i međunarodnih organizacija, te obrazovnih i zdravstvenih institucija, sprovedene su kampanje podizanja svijesti o značaju redovnih zdravstvenih pregleda, vakcinacije, kao i neophodnih higijenskih mjera.

Osim toga, pružena je dodatna podrška ženama i djevojčicama o prevenciji i tretmanu različitih zdravstvenih stanja sa fokusom na reproduktivno zdravlje, navodi se u saopštenju.

Obilježavanje Svjetskog dana stanovništva ove godine pruža priliku da se prepoznaju informacije o specifičnim potrebama ženskog stanovništva, te posveti jača pažnja unapređenju zdravlja, prava i inkluzije u društvenim procesima. Više od 40 odsto cjelokupne svjetske ženske populacije nije u mogućnosti da ostvari fundamentalno pravo na samostalnu odluku o tome da li će imati djecu ili ne.

Društvo treba da pokaže razumijevanje, otvorenost i podršku nastojanjima ženskog stanovništva u jačanju i proširenju ženskih prava. Svjetski dan stanovništva pruža priliku za podizanje svijesti o nejednakostima sa kojima se žene i djevojčice suočavaju, te za promovisanje ravnopravnosti polova u svim sferama društva.

Značajno je, ističe se u saopštenju, da žene imaju jednake mogućnosti da se angažuju u politici, u planiranju društvenog razvoja i donošenju ključnih odluka koje utiču na društvene procese, a povećanje udjela žena na pozicijama odlučivanja omogućava različite perspektive i podstiče inkluzivnost u procesima donošenja odluka.

“Samo kroz zajedničke napore, podršku i osnaživanje žena, te zaštitu prava žena i djevojčica, možemo stvoriti društvo u kojem se poštuju i štite njihova prava i zdravlje”, navodi se u saopštenju.