Noćna mora mnogih vozača: Zašto je komplikovana registracija vozila?

13.12.2022. | 19:35

Registracija vozila u Srpskoj, ne samo da će od naredne godine biti skuplja, već i nimalo jednostavnija. Osiguravajuće kuće, u vremenu digitalizacije muku muče sa zastarjelim sistemom. Tako, umjesto elektronskog načina plaćanja brojnih dadzbina institucijama koje nisu uvezane, i dalje ništa bez uplatnice, pečata i keša. Uz sate čekanja na šalterima, osiguravajuća društva sve to rade umjesto građana.

Vozači ne kriju nezadovoljstvo.

“Imajući u vidu tu digitalizaciju, i to treba proučiti i mislim da bi to bio korak naprijed.”

“To sve treba pojednostaviti. Toliko uposlenih, toliko tehnologije, a mi još tapkamo i pišemo ručno”, kažu neki od vozača u Banjaluci koji su naučili da moraju čuvati živce kad dođu na šalter.

Brže mora, jer BiH daleko zaostaje u odnosu na zemlje regiona. Zato je, kažu u osiguravajućim društvima za ATV, potrebna hitna reforma cijelog sistema osiguranja, pa tako i Zakona.

“Mislimo da je neophodno da se hitno izvrši reforma i da se ovaj dio usluge omogući na jedan jednostavniji i savremeniji način kako je to riješeno u većini zemalja, a tu prije svega mislimo na Srbiju koja je taj problem davno riješila tako što je omogućili da se na stanicama tehničkog pregleda vozila bez bilo kakvih problema i čekanja, pored usluga osiguranja i plaćanja drugih dadžbina izvrši ujedno i produženje registracije vozila”, kaže Milenko Mišanović, direktor Nešković osiguranja.

Trebalo bi, kažu, u osigravajućim društvima, formirati i informacioni centar koji bi omogućio transparentran proces izdavanja svih polisa osiguranja od autoodgovornosti. Nakon toga, postojala bi mogućnost za elektronsko povezivanja sa Poreskom upravom, MUP-om i drugim.

“U principu može se dosta olakšati. U zemljama okruženja postoji produženje registracije na samim stanicama za tehnički pregled. I kod nas je ove godine donesen takav pravilnik od Ministrstva za komunikacija i transporta BiH. Međutim, on je trenutno stavljen van snage”, kaže Bojan Popović, predsjednik Udruženja društva i osiguravajućih kuća Republike Srpske.

U ovoj godine naplata štete je porasla za čak 30 odsto. Zbog toga su brojne osiguravajuće kuće poslovale u minisu. Građani će, najvjerovatnije,  od naredne godine, polisu osiguranja plaćati od 8 do 10 odsto više.