Mlađi “francuz” ili stariji “nijemac”? Evo koga i za koje pare najviše vole Banjalučani FOTO

20.08.2023. | 07:22

Automobili francuskih proizvođača stari sedam-osam godina sa manjim brojem prijeđenih kilometara na satu i boljom opremom sve su češći odabir Banjalučana. Ipak, i dalje ima mnogo onih koji će za isti novac radije odabrati starije modele njemačkih premium brendova. Što se para tiče, kažu za BL portal banjalučki prodavci vozila, kupci se najčešće odlučuju za četvorotočkaše koji koštaju oko 20 hiljada maraka.

Ujedno, prodavci u startu napominju da se u narednih nekoliko godina ne očekuje pad cijena, već samo dalji rast.

„Svaka roba ima svoga kupca, naročito ako je ponuda kvalitetna“, kaže odmah Đorđe Knežević iz auto placa „Autopark“.

Knežević ističe da su danas ipak nešto popularniji mlađi modeli sa boljom opremom i manjom kilometražom, cjenovnog ranga od oko dvadesetak hiljada maraka.

U taj profil spadaju automobili francuskih brendova Pežo, Reno i Citroen, proizvedeni 2015. ili 2016. godine.

„Popularni su modeli Citroen C4, Pežo 308, Pežo 2008, 3008, Reno Megan. Cijene ovih vozila su oko 20 hiljada pa nadalje, sve zavisi od modela i stanja. Recimo Citroen C4 i Pežo 308 su malo manja klasa auta, i oni idu ispod dvadeset hiljada. Pežo 208 i Reno Klio su negdje od 15 do 20 hiljada, ali opet sve zavisi od kilometraže, godišta i opreme“, objašnjava Đorđe za BL portal.

Oni koji baš i nisu ljubitelji francuskih vozila, uvijek se mogu odlučiti i za neki od modela iz popularne njemačke četvorke – Audi, BMW, Mercedes i Folksvagen. Zbog svoje premium oznake ovi automobili su skuplji, pa tako za dvadeset hiljada maraka možete u najboljem slučaju kupiti model star deset godina.

Ipak, njemački kvalitet i imidž njihovih autmobila još je na cijeni, naročito, kako tvrdi naš sagovornik, kod nešto starije populacije.

„Mlađa populacija je više otvorenija za modernija i mlađa auta koja imaju moderniju opremu koja je uvezana sa mobilnim telefonima. Zato starija populacija i dalje vjeruje u njemački kvalitet. Na primjer, za njih je Folksvagen još neprikosnoven brend“, tvrdi naš sagovornik.

Identičnu situaciju i dvoumljenje kupaca između „mlađeg francuza“ i „starijeg nijemca“ primijetio je i Aleksandar Marić iz auto placa „Exclusive auto“.

„Najpopularniji su oni modeli čije su cijene oko dvadeset hiljdada maraka. To su možda pet, šest godina stari modeli kao što je Reno Megan, Pežo 308, Citroen C4. Za isti novac možete kupiti, recimo, neki od Audijevih modela koji je star i do 12 godina“, objašnjava on.

Pored oznake premium brendova, Marić ističe da je cijena njemačkih automobila visoka iz još nekoliko razloga.

„Najviše su poskupjeli njemački brendovi zbog novih nameta pri uvozu koje je uvela Bosna i Hercegovina. Uz redovno poskupljenje, razlog je i što je u Evropi ponuda polovnih automobila prepolovljena, a potražnja povećana i to je, čini mi se, najviše uticalo na rast cijena“, objašnjava naš sagovornik.

Zbog svega toga, domaći prodavci automobila saglasni su da u narednom periodu ne treba očekivati zaustavljanje rasta cijena.

„Od početka rata u Ukrajini automobili su poskupjeli od 30 do 40 odsto, pa su auta koja su bila deset, sada 13,5 hiljada maraka“, kaže za BL portal Danijel Topić iz auto placa „T-Mobile“.

Slično poskupljenje, prema njegovom mišljenju, u naredne dvije godine samo će se nastaviti.

„Zbog krize ljudi i u Evropi rjeđe mijenjaju staro za novo, voze to što imaju. Samim tim, manje je polovnjaka na tržištu i njihova cijena raste“, kaže Topić.

Srđan Banović, BL portal